Novinka! Zásilky expedujeme i na Slovensko.

8 tipů pro spokojené bříško vašeho miminka

IMG_6648

Neusněte na vavřínech, protože minimálně jeden tip a vlastně ten zdaleka nejzásadnější je dobré znát a řešit ještě před otěhotněním!

Jsem přesvědčená, že maximum pro spokojené bříško našeho miminka můžeme udělat ještě před jeho narozením. „Svou“ metodu jsem aplikovala 2x a vždy se mi to vyplatilo. Jakékoli řešení „potom“, tedy když už je drobek na světě a trápí ho bolavé bříško, je spíše hašení problému. Hasit se dá velmi šetrně a účinně, i tam mám svá esa v rukávu, ale zdaleka nejlepší je bolestem předcházet.

Nezažila jsem u svých dětí nekončící úpěnlivý pláč, nikdy nebyly „hodiny“ k neutišení, na druhou stranu i ve chvilkovém pláči vnímám náročnost situace, která se dotýká celé rodiny. A pokud pláč neustává, musí to být psychicky i energeticky velmi náročné a nejen pro novopečené maminky to může být silný zásah do sebevědomého mateřství.

Tak pojďme tam, kde to všechno startuje – když se vám podaří dobře uchopit tip č.1, pak věřím, že další body budou spíše radosti, než řešení neutišitelných bolestí.

1. VYLAĎTE SI MIKROBIOTU A UDĚLEJTE MAXIMUM PRO PŘIROZENÝ POROD.

Ano, v první řadě je to o vás, ne o miminku. Asi nejzásadnějším faktorem, zda a jak silné potíže s bříškem bude miminko mít, určuje maminka a to již před jeho narozením. Miminko získává kolem 80% svého mikrobionálního mixu od vás a to především při průchodu porodními cestami, ale též při bondingu a obecně kontaktu skin to skin. Tento základ přímo ovlivňuje tvorbu imunity, osídlení střev a dalšího prospívání. Pečujte tedy o své mikroby již v těhotenství nebo ještě lépe, ještě před otěhotněním.

Je třeba vyléčit všechny disbalance, mykózy, záněty, kvasinky, tedy jakékoli nepřátelské prostředí a disharmonie v porodních cestách a připravit tak miminku maximálně přínosný mix a tím mu usnadnit zdravý a co nejméně bolestivý životní start. První "dávka mikrobů" přichází ještě před kojením a dalším kontaktem.

Toto je jeden z důvodů, proč nedoporučuji se v těhotenství striktně omezovat jen na „sterilní“ potraviny. Je třeba jíst tak, abychom si i nadále živili ty správné mikroorganismy v těle. Spíše než striktní vyřazování některých potravin, je vhodnější dbát na vyšší kvalitu, čerstvost surovin a zachování plnohodnotného jídelníčku. Žádná probiotika vám příjem živé stravy nenahradí! Ani ta, co mám v eshopu :) Tak to zkrátka je. (I když některá budou nápomocná, když bolesti přijdou.)

Tahle vaše nadílka je tedy klíčová, udává směr, tedy alespoň pro první fázi života. Pak navazujeme kojením. Ale pozor, nesvádějme na naši stravu a posléze kojení bolestivost bříšek našich nejmenších, to je až sekundární potíž. Navíc vše nefunguje tak jednoduše, jak si často myslíme. Do mléka se nedostává zdaleka tak moc „jídla“, které zkonzumujeme. Samotné mateřské mléko, tedy jeho složení na základě naší stravy nepůsobí většinu potíží. Samozřejmě pokud nejde o vážné intolerance např. na mléčnou bílkovinu.

Bolesti bříška jsou do jisté míry fyziologické, přirozené a na to je třeba též myslet. I miminka, která dostala prvotřídní mirobionální mix, mohou mít náročnější období. Olíčka trápilo bříško asi 14 dní, večer se bolesti sešly s únavou a poplakal si. Nebyly to ale žádné hodiny úpěnlivého pláče. Riley bříško potrápilo řekla bych tak 3-4 týdny, ale neměla dlouhé bolesti. Při plakání či kojení se velmi rychle uvolnila a bylo vyřešeno. Neplakala nikdy déle než pár minut. Myslím, že bolestivost v této formě je přirozená, jde o vývoj, který do života novorozeňátek zkrátka patří.

Od bolestí můžeme miminku efektivně ulevovat. Taková péče je navíc často spojená s dotyky, které v sobě přináší lásku a pocit klidu a míru, který se často stává klíčovým faktorem pro utišení nejen miminka, ale nakonec i samotné maminky.

2. AROMATERAPIE, VHODNÉ OLEJÍČKY A MASÁŽ BŘÍŠKA.

Čerstvou zkušenost mám se směsí esenciálních olejů obsahující fenyklový a kmínový olej. Masáž bříška tímto olejíčkem Riley krásně zahřála bříško a pomohla tak uklidnit gastrointestinální trakt. Často měla aplikace olejíčku téměř okamžitý vyprazdňovací efekt, což je, si myslím, hodně individuální reakce.

Na bříško jsem kápla 3 kapičky olejíčku a pak jsem olejíček velmi jemně vmasírovala krouživými pohyby (po směru hodinových ručiček) do pokožky.

37647347-A63E-44DB-9E8D-4D4072CAF465

3. KOJENÍ – UVOLNĚNÍ A POŠOUPNUTÍ.

Pokud je miminko schopné bolest „přebít“ kojením, je to jeden z efektivních způsobů, jak mu pomoci se vyprázdnit. Peristaltika střev je u miminek téměř nefunkční. Obsah střev je tedy popoháněn novým obsahem – krmením. Kojení miminka navíc psychicky uklidňuje a odvádí pozornost od bolesti.  Samozřejmě záleží na intenzitě bolesti. Jsou okamžiky, kdy je pro miminko velmi náročné bolest ustát a není tak schopno se přisát.  

4. POZOR NA NEŽÁDOUCÍ VEDLEJŠÍ ÚČINKY.

Občas se stává, že děláme všechny uvedené body a možná i něco navíc, ale efekt je i tak mizivý. Mé doporučení? Vysaďte na 4 – 6 dní vitamín D3, který miminku podáváte a otestujte, zda se bolesti bříška nelepší. Pokud budete mít dojem, že ano, což není nic překvapivého, pak zvolte jinou a šetrnější formu vitamínu D3.

Na vině ale není vitamín D3 jako takový, ten za bolesti nemůže. Problém bývá v koncentraci vitamínu a též v nosiči, tedy v tuku, který je v kapkách obsažený. Kombinace těchto dvou faktorů pak u senzitivnějších dětí může dělat potíže a nemusí jít jen o bolesti bříška, může se objevit ekzém, podráždění pokožky, zvracení, nevrlost.

Za vůbec nejšetrnější formu vitamínu D3 na našem trhu považuji kapičky Viridikid D Drops. Nejsou tak koncentrované, denní dávka je 0,5 ml a obsahují oleje, které i velmi senzitivní děti snášejí bez jakýchkoli potíží. Kapičky jsou plně certifikované pro užívání již od 2. týdne po narození miminka (stejně jako se  užívání doporučuje u Vigantolu).

Více na téma vitamínu D3 jsem se rozepsala v článku: VITAMÍN D - Proč je důležitý pro děti, dospělé a těhotné ženy? A jak jej užívat? A konkrétně o Viridikid D Drops a doporučení ohledně jeho užívání na české etiketě v článku: ETIKETY DOPLŇKŮ STRAVY – Co z nich lze opravdu vyčíst?

5. NEPŘEHŘÍVEJTE.

Vzpomeňte si na parné letní dny a na to, jak se vám automaticky upraví chuť k jídlu, preference potravin je zkrátka jiná. Tělo je vyhřátější a tráví o něco hůř. A tak intuitivně vyhledáváte potraviny, které nejsou náročné na trávení a které mají ochlazující efekt. Pomáháte tak tělu, aby zvládlo zpracovat potravu bez nepříjemného nadýmání.

Miminka máme tendenci nabalovat, často jsou doslova splavená, když je doma vyndáme z kočárku či z nosítka po procházce venku nebo ze zavinovačky po odpoledním spánku. Tímto přehříváním můžeme způsobit snížený komfort při trávení, což se může značně podepsat na bolestech bříška a nadýmání.  

6. SPRÁVNÉ POLOHOVÁNÍ A PLENKA „NA VOLNO“

Další problém s vyprázdněním u miminek může být způsobený samotnou polohou. K vyprazdňování pomáhá gravitace, v leže to může být opravdu velké trápení.

Pro některá miminka je ulevující nošení v šátku. Správný úvaz zajistí příjemnou polohu.

Plenky často automaticky utahujeme, aby neprotekly. Na druhou stranu, nevhodně utažená plenka může negativně ovlivňovat pohyb potravy a hromadění plynů ve střevě.

7. KOUPEL V POŘÁDNÉ VANĚ.

Aby měla koupel pro miminko terapeutický efekt, je potřeba:

  • Napustit vanu až po okraj (ideálně klasickou velkou vanu, pokud máte jen sprchový kout, pak použijte co největší dětskou vaničku).
  • Miminko ve vodě jen lehce přidržujte, dejte mu maximální volnost pohybu.
  • Nechte mu vynořenou jen obličejovou část. O ouška se nebojte. Při sušení stačí polohováním hlavičky na bok nechat vodu vytéct a případně ještě ouško vysušit kouskem vatového tampónku.
  • Udržujte vodu v příjemné teplotě.
  • Plavání načasujte na ideální dobu (tedy v okně, kdy má miminko na koupel dostatek energie a kdy není hned po jídle).

Miminka se ve vodě krásně uvolní, vnitřně uklidní, ale též zacvičí. Riley už nám plave jako divá. Díky zvýšené možnosti pohybu (gravitace není tak mocná) se i ta nejmenší miminka dokáží pořádně rozpohybovat a krásně tak vyhnat bublinky ze střev a celkově podpořit peristaltiku. Nebojte se miminka opravdu jen lehce přidržovat a nechat jim celou vanu jen a jen pro sebe. My jsme ani Olíčkovi, ani teď Riley dětskou vaničku nepořizovali. Od malička se koupali buď s námi nebo sami ve velké vaně.

Plavání též napomáhá motorickému vývoji. Pokud si myslíte, že se miminko nevyvíjí dostatečně rychle a chtěli byste pomoci pokroku, ať už jde o přetáčení či lezení, bude vaničkování efektivní podporou.

Skvělé jsou kurzy (dostupné jsou i online), které vás provedou správným zacházením s miminkem ve vodě tak, aby mělo plavání blahodárné účinky nejen na bolavé bříško.

8. LACTOBACILUS RHAMNOSUS GG a PREBIOTIC FS2-60

Nečekejte zázraky na počkání, ale při dlouhodobějším užívání rozhodně mají svůj význam. Čím větší potíže, tím znatelnější úleva. Tuto kombinaci probiotik navíc můžete užívat současně vy i miminko. 

To je mých osm doporučení. Jde o souhrn faktorů, které se vzájemně prolínají a mají blahodárný vliv nejen na bolavá bříška, ale na celkové prospívání a spokojenost miminka, maminky a nakonec celé rodiny. Myslím, že jsou to postřehy hodné zařazení i pro období, kdy bříško netrápí, protože jak to tak bývá, vše má svůj přesah.

Spokojená bříška všem!

ŽIVOT Instagram zdravablondyna NA INSTAGRAMU
Zdravá žena
Zdravá žena
Ženské tělo se s věkem mění, stejně tak jeho potřeby. Buďte stále svěží a fit.
Přejít do kategorie
Těhotenství
Těhotenství
Podpořte své tělo živinami, které jsou nezbytné pro ochranu vás i miminka.
Přejít do kategorie
Dětská výživa
Dětská výživa
Živiny, které dětem nejčastěji chybí a které z běžné stravy jen obtížně získáte.
Přejít do kategorie
Přidejte se k nám!
Naší komunitu žen, maminek, tatínků (pár jich tu máme!) si hýčkáme.
Díky newsletterům budete s předstihem vědět o všech akcích, slevách, novinkách i předprodejích. Některé nákupní bonusy zasíláme pouze našim odběratelům! Každý měsíc se navíc bude automaticky účastnit slosování o dárkový poukaz.