Novinka! Zásilky expedujeme i na Slovensko.

COVID-19 – Jak cíleně podpořit organismus v době pandemie

Podpořte v době pandemie (koronavir - COVID-19) imunitu svých dětí přírodními produkty jako je Elderberry sirup, vitamín D, Viridikid multivitamín a další.

V mé sociální bublině se za současné karantény hodně probírá téma „obrátit svůj zrak do sebe a využít toto období k osobnímu růstu“. No já se trochu odkloním od tématu, budu spíše pragmatická a podělím se s vámi o informace, které mám ohledně vhodné a cílené suplementace. 

Jedná se o kombinaci produktů, zásadní roli v ní hraje zinek. V případě užívání dostatečně silné denní dávky může zinek získat čas pro imunitu a její boj s virem - velmi zjednodušeně řečeno - zinek se podílí na dějích, které zpomalují šíření nakažených buněk – zpomaluje proces destrukce, získává čas – klíčové. Důležité je samozřejmě preventivní užívání (stejně jako u dalších vitamínů a adaptogenů). 

Vitamín C představuje efektivní a téměř okamžitou podporu obranyschopnosti = podpora funkce imunitního systému, ochraňuje buňky před oxidačním stresem, ale také pomáhá k psychickému zklidnění, snižuje míru vyčerpání.

Původně jsem doporučovala také echinaceu, ale podle nových informací nemusí být tak efektivní pomocí, jak se na první pohled jeví. Při akutní infekci může zkomplikovat situaci. Pokud tedy užíváte echinaceu, rozhodně nenavyšujte doporučené dávky, držte se rozumného denního příjmu, případně ji vysaďte a nechte si ji na  klasická chřipková období a nachlazení.

Doporučuji užívat:

  • Zinek 15mg: 2 kapsle/den na lačný žaludek (obecně 15-30mg/den), jako nejefektivnější považuji užívání na noc před spaním.
  • Ester C: 1-2 kapsle nejlépe na lačnější žaludek (obecně 500-1000mg/den). Esterifikovaná forma vitamínu C je pH neutrální a tedy po užití šetrná. Užívání na lačný žaludek by tedy nemělo být doprovázené negativními projevy. V případě nachlazení, zvýšené únavy nebo pocitu, že na vás něco leze, můžete zvýšit dávkování až na 3x/den po omezenou dobu 3-4 dnů.

Nebudu zde psát, že je vhodné užívat tohle kombo od 40ti, 50ti, 60ti let, protože spíše než o fyzický věk jde o ten biologický, ten totiž podává mnohem přesnější zprávu o tom, v jaké jsme kondici a jak moc o sebe - o své psychické i fyzické zdraví - dlouhodobě pečujeme a to je to zásadní. Navíc do hry vstupují i další faktory a některé z nich nemůžeme ovlivnit (nepředvídané události nebo stav, kdy jsou na organismus kladeny vyšší nároky např. těhotenství, kojení, období při nachlazení, po nemoci, po antibiotické kúře, ...), takže není od věci v rámci prevence udělat maximum, ať už máme dojem, že jsme zdraví jako řípy nebo ne.

NEZAPOMÍNEJME NA ZDRAVÝ ZÁKLAD

Základem ale stále zůstává basic suplementace, tedy doplňování základních mikroživin. Je zkrátka důležité nejprve mít v pořádku to gro, ten core, než ho začneme dál ladit. Stejně jako se nepokládá dřevěná podlaha, když ještě není střecha. Všem je asi jasné, co by se stalo, kdyby přišla přeháňka nebo nedej bože liják.

Skutečně je třeba pečovat o to základní, co tvoří dlouhodobé zdraví. Když budu konkrétní, v našich končinách je to rozhodně vitamín D + omega 3 + alespoň nějaký základní multikomponentní přípravek, který odpovídá naší aktuální situaci (multivitamín v těhotenství a kojení, pro ženy nad 40let, do 40let, při přípravě na těhotenství atd.). Tedy přesně ta kombinace, která tvoří např. těhotenský balíček, nebo balíček zdravé miminko.

O vitamínu D jsem již psala v samostatném článku: VITAMÍN D - proč je důležitý pro děti, dospělé a těhotné ženy? A jak jej užívat? Důležitost omega 3 mastných kyselin je naštěstí už dávno nepopiratelná, dokládá ji řada studií. Jejich potřeba začíná již v prenatálním vývoji, pokračuje i dál po narození, v rámci kojení a dalšího vývoje. Pak na ně BOHUŽEL jakoby zapomínáme a svou důležitost pro většinu lidí nabývají opět až ve stáří. Pravda je ale taková, že omega 3 mastné kyseliny potřebujeme přijímat po celý náš život. Naše tělo si je neumí vyrobit samo a je odkázáno na to, zda je přijímáme ve stravě. Bez dostatečného příjmu, který je v rámci běžné stravy hrubě nedostačující, nebude moci náš organismus optimálně fungovat. S tím samozřejmě souvisí naše zdraví, naše imunita - omega 3 jsou součástí imunitních dějů, ale na svědomí toho mají mnohem víc. Další informace už v článku: Jak posílit imunitu našich dětí?

DĚTI

Olíčkovi teď podávám Viridikid Multivitamín (obsahuje vitamín C i zinek). Výrobce doporučuje užívání od dvou let věku dítěte, s tím mohu v rámci tohoto období více než souhlasit. Pak také probiotika Children´s Synerbio, které jsem si chtěla otestovat, takže je Olí užívá zhruba dva měsíce a nakonec je to víc než příhodné. Skvělé je, že obsahují též vitamín C. Oblíbená klasika Viridikid D drops – přírodní vitamín D, který se podílí i na imunitních dějích nesmí chybět. A důležitý zdroj omega 3 mastných kyselin - organický rybí olej na lžičku.

Při nachlazení je samozřejmostí Elderberry extract - 100% přírodní sirup se silnou dávkou vitamínu C vhodný již pro děti od jednoho roku (ale i pro dospělé). Jeho účinky jsou skvělé při prvních příznacích nachlazení a i v rámci chřipky. Je též k dostání jako součástí Balíčku imunita (pro děti od jednoho roku).

STRES

Připusťme si též, že úzkost a stres doslova podkopává a vypíná imunitu. I na to je třeba myslet a pokud cítíte, že je tlak z nastalé situace silnější než vy, pak sáhněte po účinné, ideálně přírodní podpoře. Může jí být např. Ashwaganda (neboli Indický ženšen), Albion magnesium (podpoří kvalitu spánku), magnesium s vitamínem B6 a šafránem (pro obnovení psychické rovnováhy a podporu kvality spánku) nebo účinný a můj oblíbený Co-enzym B complex

To je maximum, které mohu vypustit do světa. Eshop funguje, zásilky expedujeme, nemáme sice všechno zboží skladem, ale věřím, že skladové zásoby budou doplněny co nejdříve. Lékárny mají též otevřeno, snad i tam budou k dostání alespoň některé typy zmíněných produktů.

Opatrujte se, držte se, jezte střídmě (nezatěžujte tělo přejídáním) a zbytečně se nevystavujte riziku.

Snad bude brzy vše za námi!

Míša

ŽIVOT Instagram zdravablondyna NA INSTAGRAMU
Zdravá žena
Zdravá žena
Ženské tělo se s věkem mění, stejně tak jeho potřeby. Buďte stále svěží a fit.
Přejít do kategorie
Těhotenství
Těhotenství
Podpořte své tělo živinami, které jsou nezbytné pro ochranu vás i miminka.
Přejít do kategorie
Dětská výživa
Dětská výživa
Živiny, které dětem nejčastěji chybí a které z běžné stravy jen obtížně získáte.
Přejít do kategorie
Přidejte se k nám!
Naší komunitu žen, maminek, tatínků (pár jich tu máme!) si hýčkáme.
Díky newsletterům budete s předstihem vědět o všech akcích, slevách, novinkách i předprodejích. Některé nákupní bonusy zasíláme pouze našim odběratelům! Každý měsíc se navíc bude automaticky účastnit slosování o dárkový poukaz.