Novinka! Zásilky expedujeme i na Slovensko.

Kdy vyřadit náhradní formuli mateřského mléka?

Nad zařazením a později vyřazením náhradní výživy se vyplatí přemýšlet více než jen intuitivně. Pro první měsíce života nekojených nebo nedostatečně kojených dětí je náhradní výživa zcela zásadní! V následujícím období se už benefity vytrácejí, pozbývají na významu. U některých skupin dětí mohou pokračující formule škodit, zakládat na budoucí zdravotní potíže nebo k nim zvyšovat náchylnost.

Stejně jako kojení, tak má i podávání náhradní výživy dvě úrovně, tedy tu výživovou a tu psychickou.

POJĎME ZAČÍT VÝŽIVOU

Období, kdy lze náhradní mléko vysadit, je celkem jasně stanovené. Jde o období, kdy je dítě připravené přijímat potravu, tedy kdy je trávící systém zralý na postupný příjem primárních potravin, což je definováno obdobím od ukončeného 4. - 6. měsíce dítěte.

Náhradní výživa je určená pro období, kdy je miminko nedostatečně kojené nebo kdy není kojené vůbec a zároveň, kdy je jediný možný způsob výživy právě tekutá forma.

Ze své vlastní zkušenosti a nějakého vhledu do mateřského života a problematiky příkrmů bych v tomto ohledu ale nebyla tak striktní. Náhradní výživu bych si troufla vyřadit až ve chvíli, kdy bych měla jistotu, že je mé miminko z příkrmů dostatečně vyživené. Je třeba pohlídat příjem mnoha fytonutrientů a ne všechny jsou zrovna v rámci spektra potravin vhodných pro první příkrmy na tyto složky bohaté.

Rozhodně bych se snažila náhradní výživu vyřadit mezi 6.-12. měsícem. Toto období mi přijde reálné a bezpečné (bezpečné právě s ohledem na příjem klíčových fytonutrinetů ze stravy). Myslím si, že je po prvním roce dítěte náhradní výživa skutečně nadbytečná až riziková a to obzvlášť u některých skupin dětí.

Nekojené děti by měly mít první příkrmy velmi dobře zvládnuté, není zde prostor pro chyby jako je tomu u kojených dětí, kde lze mnoho klíčových složek dohnat právě mateřským mlékem. Vysazení náhradní formule v rané fázi příkrmů (tedy v období do 6.měsíce) bych doporučila konzultovat se specialistou na výživu, který má nejen patřičné odborné znalosti, ale také reálný pohled do světa kojence a jeho stravovacích možností.

Teď budu znít asi cynicky, ale i tak to řeknu. Nedělejme ze svých dětí pacienty na definované výživě v období, kdy je jejich tělo fyzicky i psychicky zralé a schopné přijímat pevnou stravu. O tom, jestli je to 4.,6.,10. měsíc věku dítěte bychom mohli debatovat a jsem si jistá, že by to u každého dítěte mohlo být trochu jinak. Ale období po prvním roce už je z mého pohledu naprosto zlomové a jasně definuje, že je čas na změnu!

Podávání náhradní výživy větším dětem je novodobý trend, který se podařilo a to velmi úspěšně vybudovat potravinářskému průmyslu. Pokud byste si odmysleli všechny ty reklamy, které běží v televizi, reklamní a edukativní brožurky v čekárnách u pediatrů, reklamy v časopisech pro maminky, reklamní a často neoznačené posty (jako spolupráce) u blogerů a influencerů na sociálních sítích, …. myslíte, že by vás napadlo, nebo že byste brala jako samozřejmost pokračovat v podávání trojkových, čtyřkových formulí? 

A přesně o tom mluví i Světová zdravotnická organizace (WHO)! „Propagace komerční mléčné výživy měla být ukončena před desítkami let,“ řekl Dr. Francesco Branca, ředitel oddělení výživy a bezpečnosti potravin WHO a ve svém sdělení pokračoval slovy: "Skutečnost, že společnosti vyrábějící umělé mléko používají čím dál výkonnější a zákeřnější marketingové techniky, aby zvýšily své prodeje, je neomluvitelná a musí být zastavena."

Světová zdravotnická organizace je mediální masáží výrobců náhradní výživy dlouhodobě znepokojená. V roce 2021 nechala udělat průzkum digitální interakce (zahrnoval především reklamu, která běží na sociálních sítích, ve fórech a diskuzích), který byl zaměřený na výživu kojenců a který probíhal v 17 zemích, 11 jazycích, což přestavuje 61% celosvětové populace a zároveň všech 6 regionů WHO. Výsledek?

  • Zavádějící marketing posiluje mýty o kojení a mateřském mléce a podkopává důvěru žen v jejich schopnost úspěšně kojit.

  • Rozšíření globálního digitálního marketingu umělého mléka bezostyšně porušuje Mezinárodní kodex marketingu náhražek mateřského mléka, který v roce 1981 přijalo Světové zdravotnické shromáždění.

  • Kampaně mají vliv nejen na maminky, ALE TAKÉ NA ZDRAVOTNÍKY!

  • WHO vyzvala průmysl kojenecké výživy, aby ukončil vykořisťující marketing umělých mléčných výrobků, a vlády, aby chránily novorozence a rodiny uzákoněním, sledováním a prosazováním zákonů, které ukončí veškerou reklamu nebo jinou propagaci výrobků z umělého mléka.

  • Navzdory jasným důkazům, že výlučné a pokračující kojení jsou klíčovými determinanty zlepšení celoživotního zdraví dětí, žen a celých komunit, je příliš málo dětí kojeno tak, jak je doporučeno. Doba kojení má nedostatečnou a klesající tendenci. 

 

Pokud se vás toto téma dotýká, doporučuji si přečíst celý článek, který vypublikovala přímo WHO na svém oficiálním webu.

Nejde jen o Světovou zdravotnickou organizaci, také Evropská společnost pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu nikdy nevydala doporučení pro konzumaci pokračujících formulí.

Věk okolo 12. měsíce je tedy skutečně obdobím, kdy nejpozději a definitivně skončit s náhradní výživou.

 

JAK NA TO?

Ano, chápu, že si to možná nedovedete představit. Možná vám miminko usíná u lahve, možná pořád málo jí, možná je pro vás náhradní výživa takovou pomyslnou jistotou či záchranou (berličkou). Velmi podobně to vnímají i maminky, které kojí. I ukončení kojení je mnohdy velmi náročné, i u kojení miminka usínají, i kojení je často záchranou.

Než mléko vysadíte, přidejte nové spánkové asociace, aby byl přechod na bezmléčné usínání snadnější. Komunikujte s miminkem, připravte ho na změnu. A nezapomeňte, že abyste na změnu mohli připravit své dítě, měla by změna nejprve proběhnout na vaší vnitřní úrovni. Měla byste vědět, proč chcete náhradní výživu vysadit (nebo ukončit kojení), dejte si čas na sžití se s tímto pocitem, novou realitou, pomůže vám to rozpustit strach a obavy z toho, jak to dítě vezme. Děti jsou naše malé houby :), reflektují a nasávají naše emoce. Věřím, že čím více vnitřního klidu z nás maminek cítí, tím lépe se jim daří přijímat změny, ať už jde o ukončení podávání náhradního mléka, kojení či mnohé další změny, které se nutně nemusí týkat výživy.

Vaše dítě velmi málo jí a vy tak máte obavy vysadit náhradní mléko? Napište mi do chatu (ikona vpravo dole), velmi ráda vám pomohu ❤️

Chcete informace zasadit do širšího kontextu, pak přejděte na článek: PRVNÍ PŘÍKRMY – Finální období od 12. měsíce do 3 let věku dítěte.Opatrujte se! M.

ŽIVOT Instagram zdravablondyna NA INSTAGRAMU
Zdravá žena
Zdravá žena
Ženské tělo se s věkem mění, stejně tak jeho potřeby. Buďte stále svěží a fit.
Přejít do kategorie
Těhotenství
Těhotenství
Podpořte své tělo živinami, které jsou nezbytné pro ochranu vás i miminka.
Přejít do kategorie
Dětská výživa
Dětská výživa
Živiny, které dětem nejčastěji chybí a které z běžné stravy jen obtížně získáte.
Přejít do kategorie
Přidejte se k nám!
Naší komunitu žen, maminek, tatínků (pár jich tu máme!) si hýčkáme.
Díky newsletterům budete s předstihem vědět o všech akcích, slevách, novinkách i předprodejích. Některé nákupní bonusy zasíláme pouze našim odběratelům! Každý měsíc se navíc bude automaticky účastnit slosování o dárkový poukaz.