Novinka! Zásilky expedujeme i na Slovensko.

KOLAGEN – Neinvazivní a přesto účinný antiaging

Kolagen představuje jeden z efektivních způsobí jak pečovat o svou vnitřní i vnější krásu.

Kolagen, kdo ho neužívá, ten přemýšlí, že ho vyzkouší a koho zatím neláká, ten alespoň v základu ví, o jaký produkt vlastně jde. Už dávno si člověk pod pojmem kolagen představí víc, než přípravek na klouby pro sportovce a seniory.

Dostali jsme se do fáze, kdy se kolagen skloňuje na mnoho způsobů a to hlavně v souvislosti s krásou a podporou antiagingu. V kavárnách jsou k dostání domácí limonády s kolagenem, snad všechny beauty blogerky jedou na kolagenu (nebo to tak alespoň na sociálních sítích vypadá). Na trhu se objevují nové značky, produkty. Podle čeho si ale kolagen vybrat, když chcete více, než jen platit za líbivý obal a marketingové kampaně? Bude těžší a těžší se v tom všem orientovat a i proto jsem se pustila do tohoto článku. Snad se mi podaří zodpovědět na všechny základní otázky ohledně kolagenu a předat i něco navíc. 

Pojďme se tedy mrknout na to, jak kolagen vlastně funguje, kam sahají jeho benefity a podle čeho se orientovat při výběru?

I já jsem svůj výběr kolagenu v průběhu posledních let upravovala a jakmile se na trhu objevil kolagen, který jsem shledala za kvalitnější, šla jsem do něj. Nejen pro osobní užití, ale i pro to vaše. 

Začněme ale od začátku. Co je vlastně ten kolagen zač, jaké má funkce v našem těle a proč bez něj stárneme rychleji?

KOLAGEN – ZÁKLADNÍ VÝZNAM A VÝSKYT V NAŠEM TĚLE 

Slovo „kolagen“ pochází z řeckého slova „Kolla“ a znamená lepidlo. Což skvěle vystihuje jeho základní úlohu, doslova nás udržuje pohromadě. Kolagen je totiž protein, tedy bílkovina, můžeme také říci aminokyselina, která se nachází v naší kůži, vlasech, nehtech, svalech, šlachách, vazech, kostech, dásních, zubech, cévách, vnitřních orgánech a také v očích. Prostupuje křížem krážem naším tělem a tvoří v něm asi ¼ všech bílkovin. 

Jednoduše řečeno, kolagen je nutný pro pevnost a pružnost našeho těla, což jsou zrovna ty aspekty, které nás doprovází od malička zhruba do 20. - 25. roku života – tedy celé naše dětství a mládí. Do této doby v našem těle probíhá přirozená a optimální syntéza kolagenu. Potíže začínají když se syntéza nejprve zpomalí (což mluvíme právě o období kolem 20. - 25. roku) a následně se kolem 40. roku sníží na úplné minimum. Pak už tělo neprodukuje téměř žádný vlastní kolagen a je tedy odkázáno hlavně na jeho externí příjem, tedy dodávání kolagenu v rámci výživy - zvenku dovnitř.

NEJDE JEN O KRÁSU

Čím méně kolagenu, tím méně mládí a tím více stáří. Zní to možná neúprosně až děsivě, ale je to tak. Naštěstí máme cesty, jak takové stárnutí výrazně zpomalit a podpořit antiaging a to navíc na vícero úrovních než jsou jen vrásky kolem očí.

Kolagen naše tělo potřebuje pro zdravé fungování vnitřních orgánů, kloubů a bez kolagenu ztrácí pružnost nejen naše kůže, ale také cévy a srdce.

Proto často zmiňuji, že náš fyzický obal, tedy potíže, které vnímáme na povrchu (polámané nehty, vysušená pleť, padající vlasy, ..) podávají signál o tom závažnějším, co se děje uvnitř nás a navádí nás na řešení příčin (tedy ne na koupi jiného šampónu nebo výživnějšího laku na nehty).

STAČÍ UPRAVIT JÍDELNÍČEK? 

Obecně platí, že v kolagenu jakožto v doplňku stravy jsou aminokyseliny ve specifické formě a ne snadno dosáhnete této formy v rámci klasického, byť živinově vydatného pokrmu.

Asi jedinou mně známou alternativou je poctivý a dlouho tažený vývar z masa a kostí (nejlépe farmářského masa nebo v bio kvalitě). Ten vám poskytne skvělý přísun kolagenu a dalších živin. Otázkou však je, zda si ho budete dopřávat pravidelně a v dostatečném množství. Pak už mě napadá jen pojídání chrupavek, ale to asi ani zmiňovat nemusím.

Dříve bylo rozhodně přirozenější získávat v rámci běžné stravy i kolagen – jakmile lovec ulovil zvíře, zpracoval ho doslova do posledního chlupu. Taková strava byla samozřejmě celkově bohatší na živiny a pochopitelně i na kolagen. Od této doby jsme ale už hodně vzdálení a vedeme životy, které se více a více formují v rámci odlišného přístupu, což nemusí být nutně špatně. Zajímáme se o udržitelnost, ekologickou stopu, rozšiřuje se vegetariánský směr, který je pro planetu z pohledu ekologie rozhodně osvěžením. V tomto kontextu si jen dovolím zmínit, že aby dávalo smysl, co zde píšu, měl by i kolagen jako doplněk stravy (jeho zdroj, původ a výroba), být v souladu s touto filozofií – minimalizace uhlíkové stopy, udržitelnost, čistota vstupních surovin. 

KOLAGEN – JAKÉ LÁTKY OBSAHUJE A JAK TO VLASTNĚ VŠECHNO FUNGUJE? 

Právě aminokyseliny, které se nacházejí v kolagenu, jsou hrdiny příběhu a jsou tím, co z něj dělá právem opěvovanou výživu. Jejich účinnost může přesáhnout fyzický benefit a dokráčet až k tomu psychickému. Jak to? 

GLYCIN-ARGININ-PROLIN-HYDROXYPROLIN

Nejvíce hojnou aminokyselinou kolagenu je glycin, ten pomáhá budovat zdravé řetězce DNA a RNA - naše genetické stavební kameny. Ty mohou zvyšovat prefrontální serotonin v mozkové kůře, což snižuje stres a úzkost. Vzhledem k tomu, že serotonin je prekurzorem melatoninu, může glycin ovlivňovat neurotransmitery způsobem, který podporuje lepší kvalitu spánku a sníženou únavu následujícího dne. Což je ten psychický přesah, o kterém jsem mluvila. Glycin díky svým vlastnostem a schopnosti regulovat produkci žaludečních kyselin podporuje též zdravější fungování trávícího systému – našeho mikrobiomu.

Kolagen také obsahuje arginin, který působí společně s glycinem a pomáhají tak vytvářet kreatin. Ten zvyšuje fyzickou výkonnost a podporuje optimální funkci a stav šlach a vazů při cvičení a pohybu.

Mezi další klíčové aminokyseliny patří prolin a hydroxyprolin. Ty pomáhají tělu podpořit vlastní produkci kolagenu a jsou považovány právě za látky, které vytvářejí ten kýžený beauty efekt - plnější a šťavnatější pleť. Studie sdělují, že pravidelné užívání hydrolyzovaného kolagenu zlepšuje pružnost a hydrataci pokožky, která jde ruku v ruce s celkovým zpomalením stárnutí kůže. A tím se už konečně dostáváme k té kráse.

Užívání kolagenu podporuje kvalitu vlasů, jejich růst, regeneraci, lesk a hustotu.

KOLAGEN – OBLAST KRÁSY

Kolagen už je pevně zakotven jako zázračná kouzelná hůlka v oblasti antiagingu a krásy. Ačkoli zní všechny ty známé beauty benefity někdy až moc reklamně, jsou ve velké většině pravdivé.

Mezi hlavní výhody a účinky kolagenu, tedy pokud se zaměříme na krásu, patří mladistvé a hladší tváře, minimalizace vrásek, zesílené, hustší a rychleji rostoucí vlasy, nehty a dokonce se říká, že má vliv i na plnost rtů – upřímně, toho jsem si u sebe za posledních pět let užívání zatím nevšimla. Pro ten poslední bod bych doporučila spíše se orientovat na kyselinu hyaluronovou a o něco invazivnější pojetí :)

Svými účinky kolagen reguluje zánětlivost a mazivost pokožky, je tedy skvělým pomocníkem i pro problematickou a aknózní pleť. Snižuje i mastnotu vlasů. Suchou a slabou kůži naopak vyživuje a hydratuje, obnovuje elasticitu.

Vyhlazuje vrásky. Nečekejte efekt jako po botoxu, ale i tak poznáte rozdíl a to již po pár týdnech užívání. Silnější a hlubší vrásky se budou postupně vyplňovat a zjemňovat, ty jemnější zmizí úplně. S ohledem na přání nestárnoucí pleti doporučuji kolagen začít užívat včas, tedy již kole 25. věku a dlouhodobě.

Zaceluje jizvy. I dlouholeté silné a ošklivé jizvy se začnou stahovat a hojit.

Nehty se zpevní, lámavost a třepení zmizí.

I v případě husté hřívy se může stát, že vám vlasy začnou dorůstat v místě, o kterém jste si mysleli, že už je čelo :) Pokud máte za sebou období, kdy vlasy více padaly, jsou jemné, lámavé, rostou pomalu, tak můžete očekávat skutečně výrazný efekt.

V době těhotenství podpoří elasticitu kůže, což vede např. i k prevenci strií (více o užívání kolagenu v těhotenství a při kojení níže).

Tento výčet benefitů pochopitelně mohou očekávat nejen ženy, ale i muži. Samozřejmě platí, že čím dřív (tedy od 20. - 25. roku života) a pravidelněji budete kolagen užívat, tím lepších výsledků dosáhnete, protože zkrátka budete úměrně suplovat syntézu, ke které v těle bude docházet méně a méně. 

Na druhou stranu, efektu samozřejmě dosáhnete vždy – v jakémkoli věku. Kolagen můžete věnovat i babičce a dědovi, kteří mají velmi jemnou až papírovou kůži, snadno se zraní, říznou o papír, tam kolagen pomůže též. Nehledě na další benefity, které se týkají kloubního aparátu a obecně vnitřních orgánů!

KRÉM VS. VÝŽIVA

Na trhu je samozřejmě i velké množství krémů a sér, které kolagen též obsahují. V takové kosmetice ale molekuly kolagenu nemají šanci proniknout do pokožky natolik, aby nesly dostatečný efekt, tedy alespoň v porovnání s kolagenem užitým vnitřně. U krémů bych se spíše zaměřovala např. na obsah kyseliny hyaluronové (než na obsah kolagenu) – tam bude efekt rozhodně vyšší!

Správný typ kolagenu, užívaný interně a v dostatečně silné dávce, je potenciálně jedním z nejúčinnějších způsobů, jak dosáhnout mladistvě vyhlížející pokožky, snížit zánětlivost a zlepšit klíčové aspekty, které jsou určující pro kvalitu pleti. 

JAKÝ KOLAGEN VYBRAT – JAKÉ INFORMACE HLEDAT NA OBALU? 

Obecně při výběru doplňků stravy (a vlastně i potravin) je důležité zajímat se o původ vstupních surovin a způsob zpracování. Platí, že čím více stěžejních informací výrobce dobrovolně poskytuje, tím více se má čím chlubit, což samo o sobě naznačuje vyšší kvalitu produktu.

Jsou samozřejmě oblasti výroby, které si i ten nejpoctivější výrobce drží pod pokličkou. Mnohdy jsou totiž klíčem výsledné kvality produktu a tedy odlišení se od běžné konkurence, což je zrovna i případ kolagenu. V zásadě se ale na světě používají 2 druhy technologie výroby kolagenu. Šetrný, bez užití tepla a kyselin, který v rámci enzymatické hydrolýzy produkuje velmi dobře stravitelné molekuly bílkovin - vysoká biodostupnost (vstřebatelnost) v organismu. Velikost molekul je z pohledu kvality kolagenu zásadní - optimální hmotnost peptidů se uvádí jako 3000 daltonů (molekulární hmotnost). Méně šetrný proces výroby vede ke kolagenovým produktům, které mají výslednou velikost molekul vyšší a to i 50x. Samozřejmě i zde platí, jako u většiny výrobních procesů, že čím kvalitnější výrobní proces, tím kvalitnější výsledný produkt, ale tím dražší výroba (technologie, použití kvalitních obalových materiálů, ...) - u některých kolagenů zákazník přeplácí opravdu mnoho a to za minimální účinnost produktu. Tohle už jsou údaje, kterými se ale většina zákazníků zabývat nechce a ani tak nemusejí být v nabídce ztracení. Kvalitu kolagenu totiž poznáte i podle toho, jak funguje - účinky by měly být viditelné již po pár týdnech užívání, jak se rozpouští, jak chutná a voní - všechny tyto aspekty spolu souvisí a udávají kvalitu - hodnotu - biodostupnost kolagenu. Jen to bude chtít pro objektivní posouzení vyzkoušet vícero značek.

To, zda je kolagen hovězí nebo získávaný z ryb není dostačující informace ohledně složení. Bude pochopitelně rozdíl např. mezi farmářským chovem krav a tím konvenčním. Krmivo, nemocnost, užívání antibiotik, … zkrátka pokud hledáte čistý zdroj kolagenu, hledejte i čistý původ.

Já na základě všech zmíněných aspektů užívám a i vám doporučuji vyzkoušet kolagen od značky Ancient + Brave s názvem Grass Fed True Collagen pocházející od volně pasoucích se krav krmených travou v rámci tradičních farmářských chovů. Jedná se o produkt ekologického zemědělství a navíc s minimální uhlíkovou stopou. Výrobní proces probíhá šetrně a výsledný produkt je zabalený do tmavého lékařského skla – takový obal umí zachovat kvalitu produktu. Kvalita vstupních surovin i technologie výroby zajišťují, že je kolagenový prášek bez zápachu, pachutě a navíc s vysokou vstřebatelností.

Na vstřebatelnost a tedy využitelnost v organismu má také vliv, zda je kolagen hydrolyzovaný – tento údaj též vyhledávejte na etiketě. V rámci zmíněného kolagenu je k izolaci a následné enzymatické hydrolýze kolagenu využit optimálně rychlý a zároveň šetrný výrobní proces.

Umělé složky, plnidla, ochucovadla jsou jen antigenní zátěží. Doporučuji se kolagenům, které tyto složky obsahují vyhýbat.

Kolagen od značky Ancient + Brave s názvem Grass Fed True Collagen pocházející od volně pasoucích se krav krmených travou v rámci tradičních farmářských chovů.

KOLAGEN – MOHU HO UŽÍVAT V TĚHOTENSTVÍ A PŘI KOJENÍ?

Můžete. Obzvlášť v těchto obdobích doporučuji dbát na čistotu a kvalitu produktu. V rámci těhotenství a pak i při kojení je pochopitelně tělo zatíženo mnohem více. Některé regenerační procesy jsou v útlumu, hormonální změny často způsobují potíže jako je padáním vlasů, suchá pokožka, pupínky atd. a s tím vším pochopitelně kolagen umí pomoci. V druhém a třetím trimestru oceníte zvýšenou elasticitu kůže v oblasti bříška a třeba jako já projdete celým těhotenstvím bez jediné strie a hnědé čáry na břiše :) Kolagen také podpoří hojení a regeneraci po porodu a poskytne další podporu v šestinedělí a i nadále při kojení.

Nejen v těhotenství ale pečujte o své tělo komplexně. Kolagen dokáže zázraky, ale je třeba myslet na to, aby nebylo naše tělo již v základu mikroživinově podvyživené - nedostatek vitamínů, minerálů a dalších specifických látek vám kolagen nenahradí!

Je to stejné jako v kosmetické péči, kdy máte přípravek na odličování, na výživu v noci, denní krém, případně krém na oční okolí. A stejně je třeba přemýšlet i o vnitřní výživě těla. Jedním produktem nejde dosáhnout dlouhodobé a komplexní podpory zdraví.

KOLAGEN – JAK HO UŽÍVAT A DÁVKOVAT? 

Kolagen můžete užívat dlouhodobě, ale i v rámci kratší kúry. Čím pravidelněji budete tělu vynahrazovat nižší přirozenou syntézu kolagenu v těle tím, že budete kolagen dodávat v rámci výživy, tím většího efektu dosáhnete. Kolagen je zkrátka pro věčné mládí třeba.

Na druhou stranu, ne každý chce užívat kolagen dlouhodobě. V takovém případě doporučuji alespoň 1-2x do roka zařadit kúru na 3 měsíce. Během prvních týdnů pocítíte první účinky a viditelné rozdíly, které se budou v průběhu 2. a 3. měsíce dál násobit.

Ke stejné regeneraci, kterou vidíte na povrchu těla, dochází pochopitelně i na té vnitřní úrovni, kde bude probíhat omlazení vnitřních orgánů. Tuhle regeneraci sice nevidíme, ale ve skutečnosti je daleko zásadnější a smysluplnější než ta, která nám dělá radost při pohledu do zrcadla.

I z toho důvodu tedy není od věci kolagen užívat dlouhodobě a to klidně roky a roky. Já užívám kolagen už pátým rokem a vždy cca 10 měsíců v roce, na pocit si dám pauzu (např. na dovolené) a pak najedu znovu na režim. Když zvolíte kvalitní a čistý produkt a též jej vhodně dávkujete, pak nemusíte mít obavu z případných nežádoucích účinků, které by tělo zatěžovaly v jiných ohledech.

Základní denní dávka kolagenu je 5g. Můžete ji navyšovat v průběhu času a tedy v průběhu toho, jak v těle dochází ke snižování syntézy kolagenu až na 15g/den. Vyšší dávky již nemá smysl užívat. Zjednodušeně řečeno, organismus má svůj strop, do kterého je schopný kolagen vstřebat a využít. Vyšší dávky jak 15g/den by tedy přišly vniveč.

Pro optimální využitelnost a vstřebatelnost v těle je dobré užívat kolagen spolu s vitamínem C. Ten účinky kolagenu výrazně umocní! Za tímto účelem stačí nízké množství vitamínu C. Doporučuji zvolit vitamín C v sypké podobě, díky tomu budete moci přesně dávkovat potřebné minimum vitamínu C a zbytečně neužívat celé kapsle, které běžně obsahují i 5-10x více vitamínu C, než by bylo v tomto případě třeba. Můžete volit např. tento vitamín C s obsahem volné formy vitamínu a samozřejmě bez obsahu umělých sladidel a balastních aditiv nebo 100% přírodní zdroj vitamínu C z Aceroly. Plody Aceroly obsahují velké množství bioflavonoidů, karotenoidů a jsou jedním z nejbohatších zdrojů vitamínu C.

V praxi by tedy optimální užívání kolagenu vypadalo takto: 

Základní dávka:
5g kolagenu rozmíchat ve vodě a přidat 100mg vitamínu C, vypít ideálně ráno na lačný žaludek.

Při věku 30-35+
10g kolagenu rozmíchat ve vodě a přidat 100mg vitamínu C. Navíc můžete ještě přidat 2 kapsle kyseliny hyaluronové. Vypít/zapít ideálně ráno na lačný žaludek.

Při věku 40+ nebo při výrazné fyzické zátěži (sportovci):
15g kolagenu rozmíchat ve vodě a přidat 100mg vitamínu C. Navíc můžete ještě přidat 2 kapsle kyseliny hyaluronové. Vypít/zapít ideálně ráno na lačný žaludek.

Pokud užíváte omega 3 mastné kyseliny, můžete i tyto suplementy užívat v rámci ranního kolagenového rituálu. Vstřebatelnost tam bude optimální.

Kolagen můžete též přimíchat do kávy, freshe nebo jiného oblíbeného nápoje. V horkém nápoji se účinky nedegradují.

Mně bude letos 33 let, kolagen užívám dlouhodobě a stále jsem na dávce 5g/den, užívám spolu s vitamínem C a zhruba 6 měsíců v roce přidávám i Hyaluronan (kyselina hyaluronová v kasplích). Při poctivém užívání nemusíte dávky tak rychle navyšovat a navíc na sobě skvěle vidíte, zda je třeba upravit denní dávku nebo ne.

cacao-collagen-logo

KOLAGENOVÉ SMĚSI – CO OD NICH OČEKÁVAT?

Na trhu najdete i různě ochucené kolageny, které se pijí jako nápoje. Prášek smícháte s vodou nebo rostlinným mlékem a vypijete. Doporučím se vyhýbat produktům, které obsahují umělá dochucovadla, barviva, zvýrazňovače chuti a další parádičky. Zaměřte se spíše na obsah čistě přírodních složek, které by měly nejen podpořit příjemnou chuť, ale též zvýšit benefity produktu a v ideálním případě posloužit pro synergický účinek kolagenu.

Za sebe mohu doporučit tento Cacao + Grass Fed Collagen. Chutná výborně a to úplně neujíždím na různých supergoods a greenfoods mixech. Můžete si jej připravit jako horký nebo ledový nápoj. Je to sedmisložkový optimizér, který je nabitý živinami včetně regeneračního sibiřského ženšenu a jemně sladkého raw kakaa s vysokým obsahem theobrominu. Tyto a další obsažené ingredience nejsou ve složení jen pro efekt na oko, ale v poměrech, které mají své opodstatnění a účinky. 

Já jsem při testování tohoto produktu zaznamenala výrazné snížení zánětlivosti pokožky při/před menstruací. Vždy se mi v tohle období objevilo pár pupínků. Při užívání Cacao + Gras Fed Collagenu problém téměř vymizel. Teď užívám pravidelně klasický Fed True Collagen a občas prostřídávám s tímhle Cacao-collagenem podle chuti/nálady a benefity stále trvají. Pupínky se nevrátily do starých kolejí. 

Každá kolagenová formule bude mít pochopitelně své benefity. Na každého bude fungovat trošku odlišně, ale základní účinky kolagenu se měnit nebudou.

KOLAGENOVÉ NÁPOJE

Jakmile bude kolagen prodáván v tekuté formě, tedy v rámci už hotového nápoje, je důležité si uvědomit, že bude na rozdíl od sypkých směsí, které si připravujete vždy čerstvé, muset obsahovat konzervační a tzv. udržovací složky. Aby to bylo pro výrobce ziskové, musí dosáhnout určité trvanlivosti nápoje a z hlediska distribuce apod. samozřejmě platí, že čím delší trvanlivost, tím pro pro výrobce lépe.

Od takového nápoje se bude též očekávat, že ho bude chtít i ten chuťově náročnější zákazník vypít s chutí, takže bude nejspíš obsahovat ochucovadla, aromata, „cukříky“ pro dosažení atraktivní chuti. S tím je třeba počítat. Pohodlnost toho, že za vás nápoj někdo připravil, vychladil a že stačí jen otevřít a vypít tedy bude mít svou daň v rámci složení, které nebude tak čisté, jak by za jiných okolností mohlo být.

collagyn-logo

ŽIVOČIŠNÁ VS ROSTLINNÁ FORMA KOLAGENU – KTEROU ZVOLIT?

Kolagen živočišného původu bude vždy o něco účinnější. Na druhou stranu, na trhu existují i velmi efektivní rostlinné komplexy pro tvorbu kolagenu, s kterými můžete dosáhnout velmi podobných účinků. Nejde přímo o kolagen, ale spíše o směs přírodních složek, které tvorbu kolagenu podporují. Pokud již preferujete přírodní formu, pak se ujistěte, zda výrobce jde etickou a udržitelnou cestou při získávání jednotlivých surovin. Přeci jen volba rostlinného produktu je v drtivé většině o vaší filozofii a vnitřním nastavení. Ne všichni výrobci to berou na vědomí.

Cílem takového produktu by mělo být, aby se v co nejvyšší míře vyrovnal aminokyselinovému profilu živočišného kolagenu. V ideálním případě by neměl obsahovat jen bílkovinu, kterou musí tělo nejdříve zpracovat (mnohdy velmi pracně), ale v první řadě by měl obsahovat volné a pro organismus přirozené formy aminokyselin, které tělo umí využít přímo. Na tomto principu je založena například tato přírodní směs pro tvorbu kolagenu se zaměřením na krásu (viz obrázek výše). Obsahuje volně dostupné formy bílkovin a navíc ještě další přírodní složky, které podporují účel produktu, tedy antiaging a krásu. Jsou v poměrech, které dávají smysl a navzájem podporují své účinky. Za zmínění stojí též obsah vitamínu D3 a vitamínu C, oba vitamíny jsou zastoupeny v množství, které má svůj význam.

Mohu ještě doporučit přírodní směs pro tvorbu kolagenu se zaměřením na metabolismus tuků, svalový tonus, klouby, játra a celkový stav imunitního systému a nebo komplex 100% rostlinných složek pro tvorbu kolagenu se zaměřením na podporu duševní kondice, fungování mozku a odolnosti vůči stresu.

KOLAGEN – ZÁVĚREM 

Doufám, že se mi podařilo zodpovědět všechny vaše dotazy a případné váhání nad skutečnými účinky a benefity kolagenu. Kdyby vás ještě cokoli k tématu napadlo, napište mi, ráda informace doplním.

Mějte se krásně a co nejefektivnější přirozený antiaging, přeji! :)

Míša

 

ŽIVOT Instagram zdravablondyna NA INSTAGRAMU
Zdravá žena
Zdravá žena
Ženské tělo se s věkem mění, stejně tak jeho potřeby. Buďte stále svěží a fit.
Přejít do kategorie
Těhotenství
Těhotenství
Podpořte své tělo živinami, které jsou nezbytné pro ochranu vás i miminka.
Přejít do kategorie
Dětská výživa
Dětská výživa
Živiny, které dětem nejčastěji chybí a které z běžné stravy jen obtížně získáte.
Přejít do kategorie
Přidejte se k nám!
Naší komunitu žen, maminek, tatínků (pár jich tu máme!) si hýčkáme.
Díky newsletterům budete s předstihem vědět o všech akcích, slevách, novinkách i předprodejích. Některé nákupní bonusy zasíláme pouze našim odběratelům! Každý měsíc se navíc bude automaticky účastnit slosování o dárkový poukaz.