Novinka! Zásilky expedujeme i na Slovensko.

LEPEK – Co byste o něm měli vědět?!

PORADNA-7

Lepek - stále velké a často diskutované téma. Na lepek se svádí nejrůznější zdravotní potíže, je to ale oprávněné? Rozhodla jsem se kapitolku lepku z článku o prvních příkrmech ještě lehce doplnit a zveřejnit i takto samostatně. Pojďme se tedy podívat na to, v čem spočívá skutečná potíž lepku.

JE LEPEK ZLO?

Lepek je poměrně agresivní protein a i u zdravých jedinců má prozánětlivý efekt. Může se podílet na otevírání střeva (syndrom zvýšené propustnosti střeva). V této souvislosti jen poznámka, běžné doporučení při průjmech je, nasadit bílé pečivo, např. rohlík, pozor na to! Zlomte tento mýtus a neopakujte chyby předchozích generací, teda pokud máte slitování s trpícím :)

Lepek nepředstavuje žádný reálný výživový bonus, proto doporučuji lepkové potraviny zařazovat spíše pro zpestření jídelníčku. V praxi jsme se bohužel dostali do stádia, kdy je zcela běžné, že máme lepkovou potravinu k snídani, obědu i k večeři, o svačinkách nemluvě. A 21 porcí lepku týdně je už opravdu více, než by bylo zdrávo.

JAKÉ JSOU ZDROJE LEPKU?

Primárními zdroji lepku jsou: pšenice, žito, ječmen. Mezi původními a vyšlechtěnými odrůdami jsou značné rozdíly. Např. původní druh pšenice obsahuje velmi podobné množství bílkovin jako vyšlechtěné odrůdy, ale samotný obsah lepku je násobně vyšší.

Vyšlechtěné variety bývají extra bohaté na lepek. Lepek je samozřejmě z pohledu potravinářského průmyslu žádoucí. Čím více lepku, tím víc nadýchaného pečiva, snadnější, rychlejší a levnější proces výroby a na to se v dnešní době hraje.

Potraviny, které obsahují lepek a které zařazuji do jídelníčku jsou:

  • Tradiční kvasové pečivo. Třístupňové vedení kvasu významně zlepšuje stravitelnost. Pozor na celozrnné pečivo, které neprošlo tradičním postupem přípravy. Kvas není droždí!

  • Oves, tedy ovesné vločky, případně ovesná mouka.

  • Kvalitní těstoviny z tradiční pšenice. Těstoviny se snažím omezovat a podávám je max. 1x za 10 až 14 dní. Přeci jenom už je to průmyslově více zprocesovaný výrobek s celou řadou proměnných.

 

NON GLUTEN INTOLERANCE, ALERGIE ČI CELIAKIE?

Pokud máte podezření, že vy nebo vaše děti lepek netolerujete, je třeba definovat, zda jde o intoleranci (non gluten intolerance), alergii nebo celiakii. Včasná diagnostika je velmi důležitá! V případě, že by skutečně šlo o celiakii a vy ji řešili jen běžnou dietou (která by byla dostatečná např. při intoleranci lepku), tedy neřešili byste stopy lepku v jinak bezlepkových potravinách (provozní, výrobní kontaminace apod.), zakládali byste na velký problém.

Proč? Celiak je citlivý i na stopky lepku v potravinách, přičemž to nemusí být symptomatické! Což znamená, že probíhají změny na sliznicích (které se dějí již na základě stopového množství lepku, mluvíme opravdu o miligramech), které pak vedou např. k diabetes mellitus, autoimunitnímu onemocnění štítné žlázy atd. 

Genetickou dispozici k celiakii má zhruba 30 – 40 % světové populace, přičemž diagnostikováno je zhruba 1 - 2 %. Má se tedy za to, že značné procento populace není diagnostikovaných, přičemž celiakií trpí.

Symptomy celiakie u dětí jsou celkem dobře rozpoznatelné: anémie (nedochází ke zlepšení ani při suplementaci železem), celkové neprospívání, průjmy, nadýmání, křeče. U dospělých mohou být projevy skryté, a právě v tom je největší nebezpečí nemoci. V takových případech změny probíhají jen na vnitřní úrovni, kdy v podstatě bez bolestí dochází k likvidaci funkce střeva.

Pokud máte v rodině celiaka, pak bych byla obzvlášť ostražitá, neboť jde o geneticky podmíněné onemocnění (dědí se). Intolerance a alergie na lepek nemusejí být trvalé, po vhodném zaléčení střeva může dojít k pozitivní změně. Celiakie je bohužel onemocnění na celý život.

Při absolutně bezlepkové dietě vlastně zamezujete možnost diagnostiky celiakie. Bezlepkovou dietu by tedy měli držet jedinci, kteří mají celiakii diagnostikovanou. V opačném případě je vhodné spíše než zcela vyřadit, lepek ve stravě omezit a orientovat se na co nejkvalitnější zdroje.

Jako vždy je to spíše o rovnováze, než o vyhrocení se jedním směrem. Lepek si v jídelníčku klidně nechte, jen pamatujte, že jeho nadužívání vám nebude ku prospěchu, což ostatně platí i pro celou řadu dalších potravin.

Mějte se krásně! Míša

ŽIVOT Instagram zdravablondyna NA INSTAGRAMU
Zdravá žena
Zdravá žena
Ženské tělo se s věkem mění, stejně tak jeho potřeby. Buďte stále svěží a fit.
Přejít do kategorie
Těhotenství
Těhotenství
Podpořte své tělo živinami, které jsou nezbytné pro ochranu vás i miminka.
Přejít do kategorie
Dětská výživa
Dětská výživa
Živiny, které dětem nejčastěji chybí a které z běžné stravy jen obtížně získáte.
Přejít do kategorie
Přidejte se k nám!
Naší komunitu žen, maminek, tatínků (pár jich tu máme!) si hýčkáme.
Díky newsletterům budete s předstihem vědět o všech akcích, slevách, novinkách i předprodejích. Některé nákupní bonusy zasíláme pouze našim odběratelům! Každý měsíc se navíc bude automaticky účastnit slosování o dárkový poukaz.