Novinka! Zásilky expedujeme i na Slovensko.

MOJE MUST-HAVE V TĚHOTENSTVÍ – Jaké vitamíny užívat a proč?

GK4B8684-kopie

Celé těhotenství mi čas neuvěřitelně rychle letí a ať se mi to líbí nebo ne, blížím se do finále a vítám tu posledních pár (tý)dnů 2v1. A tak bych se s vámi ještě s bříškem a s čerstvými dojmy chtěla podělit o pár must-have produktů, vychytávek, které mi mé těhotenství pomohly zvládnout ve větším komfortu. (No ti co mě sledují na sociálních sítích už ví, že tu něco nesedí - přiznávám, že úvod je z toho staršího soudku, článek jsem nakonec před narozením našeho bejbátka zveřejnit nestihla.)

Asi vás nepřekvapí, že se z velké části budu držet témat kolem zdraví. Nakonec je to pro mě naprosté no.1, vždyť co víc ovlivňuje kvalitu našeho života než právě naše psychická a fyzická kondice.

Navíc si poslední roky čím dál více připouštím i takové ty dlouhodobější dopady (asi už zkrátka stárnu). Bylo mi jasné, že čím kvalitněji prožiji těhotenství, tím kvalitněji prožiji i šestinedělí a mateřství. Vše současné udává kvalitu pro mnoho budoucího. Věděla jsem, že čím více o sebe budu pečovat v těhotenství, tím snadnější pro mě bude ten novorozenecko-mateřský start včetně kojení, hormonálních a emočních vln a celkového návratu zpět do kondice. Myslím, že i fakt, že už máme Olíčka mě tak nějak více utvrzuje v tom, že bych chtěla mít z čeho brát (zdroje energie a vitality nechci nechat vyschnout). Mateřství miluji a myslím, že čím více dětí budu mít, tím více v kondici budu chtít být, protože všechny okamžiky jsou kouzelné a všechny si budu chtít vychutnat na maximum.

A jelikož mám ráda i svou ženskost a tělesnou krásu, nebudu se vyhýbat ani tipům na vnější péči. Těhotenství a kojení se samozřejmě může výrazně podepsat i na našich determinantech krásy. A tak není od věci preventivně pečovat i o tyto aspekty, které se nakonec dotýkají toho, jak samy sebe vidíme, jak se ve svém těle cítíme. Možná to považujete za povrchnosti, no já to vnímám spíše jako součást celku. Na mě samotnou má to, kolik mám vlasů, jakou mám pleť nebo zda mám strie zkrátka vliv. Samozřejmě, že se mé tělo mění, nesnažím se zastavit čas a ani nejsem zrovna fanouškem invazivních zásahů. Na druhou stranu, i s přibývajícími dětmi si přeji stále ve svém těle nejen cítit, ale též vidět krásu. I v tomhle ohledu jsem přesvědčená, že platí to stejné jako v případě zdraví (psychického, fyzického), co nezanedbáš v těhotenství, nemusíš dohánět po porodu a při kojení. To jsou časy, kdy bych si přála naplno vychutnávat svou rodinu a nedělat si hlavu s tím, že mi padají vlasy apod.

V zásadě bych své tipy shrnula do tří „HLAVNĚ“:

 1. HLAVNĚ ŽIVINOVĚ NESTRÁDAT
 2. HLAVNĚ MAZAT
 3. HLAVNĚ DOSTATEČNĚ SPÁT

Jak to tak bývá, vše se vším souvisí a jedno podporuje nebo naopak shazuje druhé. Budu psát o tom, jak jsem v době těhotenství smýšlela a v krátkosti se budu snažit vysvětlit, proč jsem šla zrovna touhle cestou. Třeba budou některé tipy inspirací i pro vás.

Nebudu zabíhat do podrobností, protože by to jinak dopadlo jako s článkem na téma příprava na těhotenství. No jasně, na blogu stále není.

Tak pojďme k prvnímu HLAVNĚ ŽIVINOVĚ NESTRÁDAT

Je více než jasné, že v době těhotenství je naše tělo vystaveno zvýšený nárokům a to hned v několika ohledech. Je třeba, abychom disponovaly dostatečným množstvím klíčových mikronutrientů pro základní vývoj miminka (plodu). To je ale jen základ. Jde totiž o to, zda poskytnu jen základní nebo optimální výbavu. A taky pochopitelně myslím na sebe a své zdraví - chci se přeci udržet v kondici a nechci jet na rezervu.

Pokud to cítíte podobně, pak už to samo o sobě znamená více než koupit jen nějaký těhu-mama-vitamín. Znamená to jít trochu více do hloubky a o dost méně poslouchat mýty a zaběhnuté 30let staré postupy. Ano, dostatek zakysané smetany kojení nezachrání a po dobře zvolených (ale nakonec myslím, že ani po chybně zvolených) vitamínech nejsou velké děti. Už víme, že není zrovna nejlepší máčet dudlík do moučkového cukru nebo rumu, že není dobré místo ultrazvuku chodit na rentgeny apod. Škoda, že z této stejné doby přežívají i další mýty, které přejímáme bez okolků do svých životů a ještě jej kolikrát předáváme dál svým kamarádkám jako životní moudra.

Zpět k tématu.

Díky druhému těhotenství jsem pochopila zase o něco více souvislostí a ověřila si mnoho v praxi. Mohla jsem porovnávat a byť jsem měla mezi těhotenstvími pauzu zhruba 4 roky (otěhotnění 28 vs 32 let a porod 29 vs 33let), bylo pro mě druhé těhotenství v některých ohledech daleko snazší. Tělo bylo připravenější - ladila jsem se dostatečně dlouho na početí a bylo to znát.

Já vím, že je každé těhotenství jiné, nakonec i my samy jsme jiné, ušly jsem další kus cesty, kdy nás život formoval. I tak jsou ale ohledy, v kterých porovnávat můžeme. Např. pokud máte jako já geneticky nadělené křečové žíly. Je porovnání jasné a to obzvlášť, když druhým těhotenstvím v tomto ohledu uspějete daleko lépe než u toho prvního. Člověk by to čekal naopak.

Ale dost omáčky. Tady první z tipů a tentokrát s ohledem na výživu.

IMG_0690-logo

HLAVNĚ ŽIVINOVĚ NESTRÁDAT - PRVNÍ TRIMESTR

Stále si říkám, zda je to vlastně správně, že těhotenskou průkazku dostává maminka až po ukončeném 1.trimestru. Proč by první tři měsíce, které bývají často právě těmi nejnáročnějšími měla procházet bez uznání toho, že je již maminkou? Není snad případná bolest nad ztrátou či jinou komplikací stejně bolestivá? První trimestr je zcela zásadní a v mnoha ohledech nejrizikovější. Přijde mi, že nastavený zdravotnický přístup v maminkách často probouzí pocit, že by o sebe měly začít pečovat až později, až bude vše "jisté". A to je velká škoda a též paradox.

Zastávám zcela opačný názor – maminkou se žena stává v momentě početí. Proto jsem se velmi pečlivě zabývala výživou již před otěhotněním. Přeci jen nikdy na 100% nevíte od prvního okamžiku, zda už jste těhotná nebo ne a zároveň jsou miktonutrienty, které již při samotném oplodnění hrají klíčovou roli v tom, kam a jak se bude těhotenství ubírat dál. Tedy samotným vniknutím spermie do vajíčka se dávají do pochodu velmi složité procesy jako je tvorba DNA řetězce, dělení buněk, … tyto procesy potřebují ke své optimální funkci jisté zázemí. A pokud vím, že tohle zázemí mohu svému tělu a budoucímu miminku pomoci vytvořit či efektivně podpořit, pak proč do toho nejít?!

Zaměřila jsem se tedy na dostatečný denní příjem těchto živin.

OMEGA 3 MASTNÉ KYSELINY – opravdu je vhodné užívat je v těhotenství? Opravdu ANO!

 • Pro vývoj miminka jsou zásadní již v rané fázi těhotenství – podporují vývoj mozku a nervové soustavy, přičemž se vše děje ve svůj čas a případné deficity prakticky nelze dohánět zpětně. Studie dokládají, že maminky, které během těhotenství přijímaly dostatečné množství omega 3 mají děti s vyšším IQ. Takové děti mají např. též lepší motorické dovednosti.
 • Omega 3 se podílejí na základních imunitních dějích – podpora jak pro maminku, tak miminko.
 • Jsou prevencí předčasných porodů – podporují optimální délku těhotenství.
 • Mají zásadní vliv na úspěšné prožití prvního trimestru.
 • Podporují optimální stav krevního tlaku.
 • Pomáhají snížit rizikové faktory pro vznik srdečních příhod včetně hladiny cholesterolu a krevního tlaku.
 • Jsou prevencí poporodní deprese.

Často se mylně domníváme, že si stačí dát 1-2x za týden rybu a chia semínka. Tahle praxe ale vede k tomu, že nakonec poměr omega 3 a omega 6 mastných kyselin v našich tělech dosahuje 1:10-1:20 místo 1:1. Zvýšeným příjmem (tedy suplementací) omega 3 mastných kyselin chceme tuto propast minimalizovat, to je klíč k úspěchu. Ne všechny ryby jsou bohaté na omega 3, svou roli hraje též čerstvost a způsob kulinární úpravy. Běžnou praxí je, že nesprávnou kulinární úpravou obsažené omega 3 znehodnotíme nebo je tzv. necháme v odpadkovém koši (tedy zpracujeme například jen chuťově lukrativnější části ryb, které často omega 3 neobsahují a naopak ty, které jsou na omega 3 bohatší, "odpálíme" při přípravě nebo servírování).

Chtěla bych omega 3 mastné kyseliny rozebrat ještě více, protože si to zaslouží, ale slíbila jsem, že nebudu zabíhat do podrobností. Spoustu užitečných informací naleznete ve webináři: "Vše o omega 3 pro děti". Nenechte se zmást názvem, začínáme již od prenatálního období.

VITAMÍN D3 - další velmi zásadní a nezastupitelná složka výživy.

Díky covid situaci už není tak podceňovaný, ale i tak edukace končí u toho, že bychom jej měli užívat, už se ale málokdy zajímáme o to, v jaké formě a v jakých dávkách je pro nás optimální. Vitamínu D jsem věnovala celý článek, rozhodně doporučuji přečtení. Ve stručnosti tedy jen připomenu pár zásadních aspektů.

 • Většina z nás trpí jeho nedostatkem, není tak snadné jej načerpat ze slunce a navíc skutečně slunečných dnů máme v roce opravdu pomálu – berte to v úvahu.
 • Je specifický v tom, že jeho doplnění při výraznějších stavech deficitu (velmi běžné, více jak 90% mých klientů a to včetně dětí! má z krevních testů zjištěnou depleci) trvá řádově týdny až měsíce. Není neobvyklé, že tělo potřebuje i půl roku, než se opět saturuje na fyziologické (přirozené) hodnoty vitamínu D.
 • Jeho dostatek v těle je zásadní již při samotném momentu oplodnění – podílí se na přepisu DNA a podobně jako kyselina listová je prevencí vrozených vad.
 • Prevencí před nechtěným předčasně ukončeným těhotenstvím.
 • Je zásadní pro optimální fyzický růst miminka, bez něj není možné, aby miminko dosáhlo fyzického vývoje, který by byl slučitelný s životem po narození.
 • Chrání maminku před vážnými komplikacemi především ve 3.trimestru (nejdříve od 20tt) – při nedostatku vitamínu D začíná miminko vyvolávat reakce v těle maminky, které dovádějí tělo doslova ke kolapsu. Je to život ohrožující stav jak pro matku, tak pro ještě nenarozené dítě. V takových případech se většinou přistupuje k předčasně vyvolaným porodům. Uvádí se, že tyto komplikace zažívá v rámci Evropy 8% těhotných žen (40% takových žen pak na následky bohužel umírá).

A též světově oceňovaný:

PREGNANCY COMPLEX - vyvážený komplex vitamínů, minerálů a dalších klíčových složek výživy navržený pro období těhotenství a kojení.

Sílu má ve své komplexnosti, kdy doslova kontroluje dostatečný příjem mnoha mikronutrientů čímž „vyzobává“ jejich případný nedostatek. Obsahuje od každého trošku a pokud vysloveně netrpíte deficity, pak bude dostačující pro podporu vašeho těla a též vývoje miminka. Spolu s omega 3 a vitamínem D3 tvoří základní kombo – doslova svatou trojici.

pregnancy-co-logo

Již dobře známá a díky tomu nepodceňovaná:

KYSELINA LISTOVÁ – o té již nikdo nepochybuje – díky za to!

Pregnancy Complex ji obsahuje v bioaktivní formě a v základní doporučené denní dávce 400iu/den. Pro první trimestr (ideálně již před otěhotněním) není od věci její příjem navýšit na 800 až 1200jednotek/den. Vždy samozřejmě záleží na celkovém stravovacím obrazu. Umím si představit, že maminky vegetariánky takové navýšení nad rámec stravy potřebovat nebudou oproti maminkám, které se stravují běžně česky, ať už si představíte knedlíky nebo chleba s lučinou :)

Příjem kyseliny listové je:

 • Zcela zásadní již v momentě samotného oplodnění – deficit v tomto období nelze dohnat zpětně.
 • Podporuje dělení buněk, tedy optimální růst a vývoj miminka, podporuje diferenciaci tkání v oblasti nervové soustavy.
 • Hraje zásadní roli při tvorbě nukleotidů, ty jsou součástí nukleových kyselin - DNA a RNA uchovávají základní genetické informace a ty je třeba předat našemu potomkovi v prvotřídní kvalitě. Dalo by se tedy říci, že se kyselina listová podílí na tvorbě DNA řetězce, který udává směr dalšímu a nejen prenatálnímu vývoji miminka.
 • Podílí se na procesu krvetvorby – prevence megaloblastické anémie, která se mimochodem projevuje nevolnostmi, potížemi na úrovni trávicího traktu, nechutenství, průjmy, zvracení, ale též nadměrnou únavou a vypadáváním vlasů  - nepřipomíná vám to něco? Mně ano, většinu prvních trimestrů!

Pokud byste se rozhodly kyselinu listovou navýšit nad rámec obsahu v Pregnancy Complexu, pak doporučím formu methylfolátu (QuatrefolicTM 5-MTHF methyfolát), což je forma s prakticky nejvyšší biodostupností (využitelností v organismu).

A nakonec ještě tip pro maminky, které měly náročnější průběh s oplodněním nebo které zažily zamlklé těhotenství, nechtěný potrat, či jiné vývojové komplikace u předchozích těhotenství. Doporučuji tento extra bonus: 

MYO INOSITOL S KYSELINOU LISTOVOU

Nemám s ním osobní zkušenost, ale díky studiím a hlavně vaší zpětné vazbě vím, že je to opravdový zázrak. Doporučuji ho užívat hlavně při potížích s plodností, tedy s nepravidelným cyklem, se slabou produkcí klíčových hormonů, pro podporu ovulace. Též po prodělaném (prodělaných) samovolných potratech – tam doporučuji v užívání pokračovat i v rámci 1.trimestru. Myo Inositol není žádná „alter-bylina“, regulérně se používá i v lékařství a často je doporučován v souvislosti s podporou procesu umělého oplodnění. Je natolik skvělý, že se obávám, kdy nám jej opět „vezme“ farmaceutický průmysl a jako doplněk stravy jej legislativně zakáží. No pojďme si ho zatím užít. Myo inostiol, který doporučuji je navíc v kombinaci s kyselinou listovou.

Při nevolnostech:

ZÁZVOR v kapsli doporučuji spíše než zázvorová lízátka z lékárny :) Podporuje žaludeční činnost. Reguluje těžkost žaludku, pálení žáhy, pocity na zvracení či zvracení. 

Betain HCL jedná se o velmi účinnou podporu a to zejména, kdy je funkce žaludku snížená, nedostatečná. Pomůže při pocitech těžkosti, pocitech na zvracení a zvracení. Doplněk stravy, který doporučuji, obsahuje Betaine HCL spolu s kořenem hořce, tato kombinace má přímý a prokazatelný účinek.

Nevolnosti často souvisí hned s několika faktory a velmi často s podvýživou klíčových živin a nutrientů. Např. i takový deficit zinku může negativně narušovat činnost žaludku, což pak vede k nepříjemným potížím. Velmi častým spouštěčem nevolností je též stres, úzkost, psychické potíže a tím zrovna nemyslím, že byste musely trpět depresemi! První trimestr je emočně a psychicky velmi náročný a intenzivní. Každá z nás si připouští, co vše se může a nemusí stát v jiné intenzitě, někdy vědomě a jindy podvědomě, což má samo o sobě velký vliv na fungování trávícího traktu a tedy nejen na činnost žaludku, ale též střev, případně nechutenství apod.

Nejen při předpokladu ke vzniku, zhoršení křečových žil:

VITAMÍN K2 – na vitamín K2 přijde čas tak či tak, pokud ale máte dispozice pro vznik křečových žil, pokud vám praskají žilky, dělají se modřiny, pak jeho užívání neodkládejte a užívejte jej společně s vitamínem D3 již v rámci prvního trimestru. V případě, že užíváte dlouhodobě vitamín D3, pak též vitamín K2 doporučuji zařadit.

Kompresní punčocháče – představují též velmi razantní podporu prevence vzniku nebo zhoršení křečových žil. Jsou k dostání i v pohodlné těhotenské verzi. Nemohu doporučit konkrétní značku, nakonec jsem je nepotřebovala, takže nemám osobní zkušenost.

V období prvního trimestru může docházet k výraznějším výkyvům pH vnitřního prostředí. Mohou se objevovat záněty močového měchýře. Já jsem měla asi 2x nebo 3x náběh (pamatuji si, že tomu tak bylo i u Olíčka), ale vždy jsem to utnula, když jsem nasadila vyšší dávky vitamínu C. Obsažený vitamín C je navíc pH neutrální a patentovaná forma. Nebude vám tedy dělat potíže ani při užívání na lačný žaludek (z pohledu vstřebatelnosti ideální), je šetrný k vnitřnímu prostředí, zejména žaludku. Pokud trpíte nevolnostmi, nemusíte mít obavu, že by se vám po tomto vitamínu C ještě přitížilo.

Díky včasné suplementaci vitamínu C se mi nikdy zánět nerozjel, ale nutno podotknout, že obecně k těmto zánětům nemám náchylnost. Pokud v tomto ohledu trpíte častěji, pak se vyplatí sáhnout po produktech, které obsahují dostatečně účinnou formu brusinek s garancí obsahu jednotlivých účinných látek, ať už v kombinaci s probiotiky nebo jako brusinkový komplex.

priprava-na-tehotennstvi

HLAVNĚ ŽIVINOVĚ NESTRÁDAT - DRUHÝ TRIMESTR

Základ zůstává (Omega 3, D3, Pregnancy Complex) + přidávám K2 (pokud již neužíváte), naopak ubírám na kyselině listové. Stále je její příjem klíčový, ale není třeba ji navyšovat tak jako v prvních týdnech těhotenství. Pokud užíváte Myo Inositol, též jej můžete vysadit, svou práci již odvedl.

VITAMÍN K2 – pokud dlouhodobě užíváte vitamín D3 v dávkách, které mají u dospělého jedince smysl, řekněme 1000 jednotek/den a více (a je jedno v jaké souvislosti, zda v těhotenství nebo v běžném režimu fungování organismu), je důležité mít pod kontrolou též příjem vitamínu K2. D3 a K2 jsou parťáci a dlouhodobě je od sebe nelze odtrhávat, tedy ne bez negativních dopadů. Zastávají funkce v organismu, které na sebe navazují a aby mohlo vše optimálně fungovat, musí saturace organismu déčka i káčka hrát prim. K2 má totiž mimo již zmíněných benefitů vliv také na optimální distribuci vápníku do kostí a zubů. Vitamín D3 napomáhá k maximálnímu vstřebání vápníku ze stravy. Pokud by následně nepřišel na řadu vitamín K2, který vápník „doručil“ tam, kam má, mohl by se nadbytek vápníku ukládat do měkkých tkání, např. v cévách, což zkrátka není optimální.

Kombinace D3+K2 je klíčová zejména pro dospělé jedince, u dětí zejména do jednoho roku se vitamín K2 zpravidla nejeví jako deficitní. K deficitu vitamínu K2 se zkrátka musíme v průběhu života propracovat (neoptimální strava, příliš sterilní prostředí atd.). Více o problematice vitamínu D3 a dětské suplementaci opět v článku: VITAMÍN D - proč je důležitý pro děti, dospělé a těhotné ženy? A jak jej užívat?

 

HLAVNĚ ŽIVINOVĚ NESTRÁDAT - TŘETÍ TRIMESTR

Základ stále zůstává (Omega 3, D3, Pregnancy Complex, teď už i K2) + přidávám hořčík a vápník.

Hořčík navyšuji zejména když se objeví sem tam nějaká ta křeč do nohy a též když se zhoršuje kvalita spánku. Oba projevy jsem měla jak u Olíčka, tak i teď v druhém těhotenství. Není to tak, že bych denně trpěla na křeče, ale i křeč 2x za týden už hlásí deficity a tak není od věci vše podchytit již při prvotních projevech.

Hořčík jsem pravidelně užívala zhruba od osmého měsíce. A jak už jsem zmiňovala, zlepšuje též kvalitu spánku, usnadňuje usínání, s čímž teda vždy mívám ke konci těhotenství potíže.

Pokud ale křeče nemáte, netrápí vás tvrdnutí bříška (které je nad rámec běžné fyziologie dělohy), nekvalitní spánek a máte vyvážený jídelníček, pak hořčík nasazovat nutně nemusíte.

Užívám jen to, co cítím, že je třeba. Snažím se správně číst projevy svého těla, jeho signály a adekvátně na ně reagovat. Není vždy snadné hned pochopit, jaká změna je žádoucí, ale jakmile se podaří signály rozluštit, je těhotenství mnohem snadnější. Chuť na sladké neznamená, že tělu chybí cukr a chuť na smažené, že si máte dát smažák. Je třeba pátrat po širších souvislostech.

Zpět k hořčíku.

Jak to tak ale bývá, když radikálněji navýšíte příjem jednoho mikronutrientu, je třeba si promítnout, jaké další souvislosti, důsledky to bude mít – zda tím nezpůsobíte nějakou vnitřní dysbalanci. Na jedné straně skvělé, hořčík vám zmírní křeče a pomůže s kvalitou spánku, na druhou stranu může docházet k negativním dopadům. Obzvlášť ve třetím trimestru je dobré myslet na to, abychom negativně neovlivňovali fyziologické fungování dělohy. Často se na hořčík svádí „lenivění“ dělohy, které může vést k přenášení, k nižší funkci dělohy při samotném porodu. Většina gynekologů tedy doporučuje v závěru těhotenství hořčík přestat užívat.

Hořčík sám o sobě za tyto negativa nemůže, jde spíše o vápník. Je třeba kontrolovat, aby zvýšený příjem hořčíku následoval též zvýšený příjem vápníku. Potíž může vznikat obzvlášť u jedinců, kterým se netočí jídelníček kolem mléčných výrobků. 

Spolu s hořčíkem jsem tedy zařadila kombo D3+ Calcium- dvě mouchy jednou ranou :) Mohu jen doporučit.

Křečové žíly:

Když už jsem nakousla křečové žíly, ještě doplním, že můžete též nasadit jeden z nejsilnějších antioxidantů vůbec, tedy Astaxantin. Společně s omega 3 a K2 poskytne v této oblasti mocnou podporu. Astaxanthin je součástí také produktu ProLife, který můžete užívat pro podporu regenerace a hojení po porodu. Mě doslova zachránil od zdlouhavého a komplikovaného hojení. Jen upozorňuji, že už ho možná (stejně jako já) nebudete chtít nikdy vysadit :) Má opravdu široké působení od podpory vitality, antiagingu přes podporu kardiovaskulárního systému po stav kostí, kloubů atd.

A protože mám (měla jsem) termín porodu během nouzového stavu a protože se ohledně covid situace v porodnicích (a nejen tam) dějí nepříjemné incidenty, nechtěla jsem své zdraví nechat ani v tomto ohledu náhodě. Nebála jsem se přímo toho, že bych byla covid pozitivní, ale spíše toho, co vše by to mohlo znamenat pro mě a mé novorozené miminko. Izolace u porodu, izolace po porodu, … atd. Vím, že by vše mělo své řešení, ale raději jdu opět cestou prevence, která mi dodává na vnitřním klidu. Zařadila jsem tedy do své suplementace ještě zinek. Jeho benefity jsem popisoval v článku: COVID-19 – Jak cíleně podpořit organismus v době pandemie? Působení zinku v organismu popsal Martin Tolar v tomto rozhovoru: „Elitní český lékař v USA říká, čím se bránit covidu-19. A berte zinek, radí.“ Dovolím si citovat: "Velice zajímavou roli u tohoto viru hraje zinek. Zinek posiluje schopnost imunitního systému se bránit. Zinek navíc specificky zabraňuje proliferaci viru covid-19, inhibuje hlavní enzym, který umožňuje viru se replikovat, tedy množit. Jinými slovy, zinek zastaví tenhle enzym a tím také virus. Takže kdybych měl doporučit, tak určitě berte zinek. Další důležitou složkou stravy by měl být vitamín D, především teď v zimě. Co považuji ale za klíčové, je životospráva a kondice."

Tímto jsem shrnula svou vlastní těhotenskou suplementaci. Díky novým poznatkům a zkušenostem jsem též pozměnila balíček těhotenství, který byl původně universální a udělala z něj hned 3, tedy pro každý trimestr jiný. Každý balíček odráží specifické potřeby daného období, stále se ale jedná o obecná a základní doporučení. Balíček neřeší zdravotní potíže, vážnější těhotenské komplikace a další specifické aspekty každé z nás. Jde o základní suplementaci a podporu jak pro naše zdraví, tak pro zdraví miminka a též přípravu na regenerace po porodu, nastartování laktace, kojení (ano, na kojení je třeba se připravit) a prožití šestinedělí bez výraznějších hormonálních, emočních, zdravotních výkyvů. 

V případě specifických potřeb ráda poradím, vše můžeme ladit individuálněji a to včetně vhodného dávkování.

Péče, kterou budete svému tělo dopřávat po celé své těhotenství se zúročí nejen během tohoto požehnaného stavu, ale též po něm. Velmi často se negativní projevy a těhotenské hříchy začínají objevovat až po porodu, kdy tělo může z větší části „vypnout“, a nebo kdy už zkrátka definitivně nemá z čeho brát. Všechny ty poporodní trable, které se často označují za normální ve skutečnosti normální spíše nejsou, jsou to přímé důsledky, jejichž řešení je často daleko zdlouhavější, bolestivější, ale i finančně náročnější než prevence před a během těhotenství.

A ještě časté dotazy:

Nestačí užívat jen Pregnancy Complex?
Zpravidla nikdy žádný multivitamínový doplněk stačit nebude. I když je poskládaný velmi poctivě, precizně, vždy budou nutrienty, které nebude obsahovat vůbec a nebo které budou v nižším množství. Např. vitamín D3, jehož užívání se z velké části řídí ročním obdobím není možné univerzálně a adekvátně nastavit tak, aby v rámci multivitamínové receptury vyhovoval všem jedincům po celý rok! Pak tu máme klíčové omega 3, které multivitaminy též neobsahují. Vitamín K2, který se zase váže na příjem D3 – když navýšíte jeden, bude to chtít časem navýšit i druhý. Hořčík, vápník … tyhle souvislosti vám zkrátka jasně nadefinovaný multivitamín nevychytá.

A není toho moc?
Jezme lépe, dýchejme horský vzduch, spěme více, snižme stresový faktor, více se hýbejme a nakonec snad i suplementujme méně :)

Ne, není toho moc. Používáte na úklid celé domácnosti jeden přípravek? Používáte při péči o pleť, líčení jeden jediný kousek dekorativní kosmetiky? Stejně tak je to v oblasti vitamínových doplňků. Zkrátka neexistuje jedna univerzální zázračná pilulka, která nám zajistí komplexní péči o naše zdraví. Neexistuje za běžných životních okolností, natož v těhotenství a při kojení, kdy jsou nároky na naše tělo v mnoha ohledech násobně vyšší. Je to spíše náš pocit, dojem, NEZVYK. Možná jste nad touto problematikou nikdy nepřemýšlely z tohoto pohledu, to ale neznamená, že je špatný, ale abych byla objektivní, vlastně neznamená ani to, že je pro všechny.

Na některých doporučených vitamínech je uvedeno, že jsou nevhodné pro těhotné a kojící, co to znamená?
Tomuto tématu jsem se detailněji věnovala v článku: ETIKETY DOPLŇKŮ STRAVY – Co z nich lze opravdu vyčíst? Doporučuji přečíst, poskytne zase další úhel pohledu na doplňky stravy vs léčiva vs potraviny (včetně prvních příkrmů) a jejich označování dle legislativních nařízení.

Opatrujte se! Míša

ŽIVOT Instagram zdravablondyna NA INSTAGRAMU
Zdravá žena
Zdravá žena
Ženské tělo se s věkem mění, stejně tak jeho potřeby. Buďte stále svěží a fit.
Přejít do kategorie
Těhotenství
Těhotenství
Podpořte své tělo živinami, které jsou nezbytné pro ochranu vás i miminka.
Přejít do kategorie
Dětská výživa
Dětská výživa
Živiny, které dětem nejčastěji chybí a které z běžné stravy jen obtížně získáte.
Přejít do kategorie
Přidejte se k nám!
Naší komunitu žen, maminek, tatínků (pár jich tu máme!) si hýčkáme.
Díky newsletterům budete s předstihem vědět o všech akcích, slevách, novinkách i předprodejích. Některé nákupní bonusy zasíláme pouze našim odběratelům! Každý měsíc se navíc bude automaticky účastnit slosování o dárkový poukaz.