Novinka! Zásilky expedujeme i na Slovensko.

Must-Have: Organický rybí tuk

Organick%C3%BD%20ryb%C3%AD%20olej%20pro%20d%C4%9Bti%20vhodn%C3%BD%20ji%C5%BE%20od%20prvn%C3%ADch%20p%C5%99%C3%ADkrm%C5%AF

 Většinou mi to nikdo nevěří. Rybí olej. Olí ho vážně zbožňuje a kdyby mohl, vyžahl by celou lahev na počkání. No vážně, nepřeháním ani trošku!

Ale!

Není olej, jako olej. U nás vede organický olej z duhového pstruha, v originálu se jmenuje Scandinavian Rainbow Trouth Oil a je od britské značky Viridian Nutrition.

Proč zrovna tenhle?

Jednoduchá odpověď. Lepší jsem zatím neobjevila. Tady pár benefitů, které jsou z mého pohledu rozhodující a důležité (čerpám z oficiálního popisu produktu).

  • JE ORGANICKÝ A ZE SLADKOVODNÍCH ZDROJŮ. Díky tomu se (mimo jiné) maximálně snižuje riziko kontaminace těžkými kovy a dalšími chemikáliemi.

  • JASNÝ PŮVOD. Olej se získává ze skandinávského duhového pstruha, který si lebedí v čistém kontrolovaném prostředí vnitrozemské řeky.

  • ČERSTVOST. Čistota prostředí také napomáhá k vyšší rychlosti samotného zpracování, což zaručuje čerstvost finálního produktu. Díky tomu mohou být totiž vynechány technologické postupy, jako je například odkyselování, bělení, odstranění pachu, koncentrace (molekulární destilací), přidávání antioxidantů ...

  • ŠETRNÝ ZPŮSOB VÝROBY. Ten zajistí i to, že je v oleji obsaženo celé spektrum esenciálních mastných kyselin, tedy omega 3, 6, 7 a 9 tak, jak se přirozeně vyskytují v přírodě, což je předpokladem pro dokonalé přijetí a využití v lidském organismu (vysoká biologická hodnota).

  • DOKONALÝ OBAL. Bez něj by byla čerstvost, kvalita a šetrný způsob zpracování k ničemu. Nevhodné obaly (neinertní a světlo propustné) způsobují například zrychlenou oxidaci (žluknutí), což má vliv na výslednou kvalitu a zdraví (ne)prospěšnost oleje.

  • DALŠÍ informace najdete přímo v popisku výrobku a nebo na stránkách výrobce v anglickém jazyku.

 

Jak chutná? Jak voní?
Voní po rozmarýnu a chutná po citrusech. Rozhodně to není žádná "rybina".

Kdy začít? Jak dávkovat?
Olíček jej dostával na lžičce již od prvních příkrmů (což u nás byl začínající 7. měsíc). Dávkovala jsem jednu malou lžičku denně, postupně jsem navýšila až na 3 lžičky denně nebo jednu polévkovou (to je běžnější, protože mu prostě jedna malá nikdy nestačí, chce další a další a další, ...). Podávám vždy s jídlem. V den, co má potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny, už olej nedávám.

Můj tip z praxe:
Od začátku jsem olej dávala Olíkovi na lžičku, jen výjimečně jsem ho míchala do jídla. Jedl ho tedy vědomě, což je podle mě z dlouhodobého hlediska důležité pro budování zdravých návyků. Vidí lahvičku s olejem a už ví, že za chvilku bude držet v ručičce lžíci s olejem a blaženě si pomlaskávat. A já nemusím dělat psí kusy, aby si olej dal nebo jej nějak "maskovat" do jídla (a ne do všech jídel se hodí). 

Proč zdravé tuky, proč esenciální mastné kyseliny? Proč omega trojky?

Naše tělo si zmiňované esenciální mastné kyseliny neumí vyrobit samo, je tedy odkázáno na jejich příjem prostřednictvím potravin, které jsou bohaté na omega 3-mastné kyseliny nebo na doplňky stravy.

O významu a potřebě suplementovat omega 3 mastné kyseliny se mluví celkem hodně, nejčastěji se význam dává do souvislosti se staršími lidmi. Pravdou ale je, že potřeba omega trojek vzniká již v prenatálním vývoji (tedy v těhotenství), extrémní důležitost pokračuje i v prvních třech letech života dítěte. Co se zanedbá v tomto raném období, už s největší pravděpodobností nelze dohnat. Příjem těchto mastných kyselin pozitivně ovlivňuje vývoj a funkci mozku, srdce, oběhového systému, atd. Některé studie (viz poznámka pod čarou) dokonce poukazují na měřitelně vyšší IQ, lepší motorické funkce a další faktory u dětí, kterým byl pravidelně a od malička rybí olej podáván.

Tak ať žijí šťastné a chytré děti!

Míša

___________
* Studií, které dokládají význam esenciálních mastných kyselin v lidském organismu najdete mnoho, např.:

1. Birch EE, Garfield S, Castaneda Y, et al. Visual acuity and cognitive outcomes at 4 years of age in a double-blind, randomized trial of long-chain polyunsaturated fatty acid-supplemented infant formula.Early Hum Dev. 2007;83:279–284.

2. Birch EE, Castaneda YS, Wheaton DH, et al. Visual maturation of term infants fed long-chain polyunsaturated fatty acid-supplemented or control formula for 12 mo.Am J Clin Nutr. 2005;81:871–879.

3. Kris-Etherton PM, Taylor DS, Yu-Poth S, et al. Polyunsaturated fatty acids in the food chain in the United States.Am J Clin Nutr. 2000;71:179S–188S.

4. Burdge G. α-Linolenic acid metabolism in men and women: nutritional and biological implications.Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2004;7:137–144.

5. Olsen SF, Hansen HS, Sorensen TI, et al. Intake of marine fat, rich in (n-3)-polyunsaturated fatty acids, may increase birthweight by prolonging gestation.  1986;2:367–369.

6. Olsen SF, Hansen HS, Sommer S, et al. Gestational age in relation to marine n-3 fatty acids in maternal erythrocytes: a study of women in the Faroe Islands and Denmark.Am J Obstet Gynecol. 1991;164:1203–1209.

7. Olsen SF, Sorensen JD, Secher NJ, et al. Randomised controlled trial of effect of fish-oil supplementation on pregnancy duration. 1992;339:1003–1007.

8. Helland IB, Saugstad OD, Smith L, et al. Similar effects on infants of n-3 and n-6 fatty acids supplementation to pregnant and lactating women. 2001;108:e82.

9. Helland IB, Smith L, Saarem K, et al. Maternal supplementation with very-long-chain n-3 fatty acids during pregnancy and lactation augments children’s IQ at 4 years of age. 2003;111:e39–e44.

10. Dunstan JA, Simmer K, Dixon G, et al. Cognitive assessment of children at age 2(1/2) years after maternal fish oil supplementation in pregnancy: a randomised controlled trial.Arch Dis Child Fetal Neonatal Ed.2008;93:F45–F50.

11. Jensen CL.Effects of n-3 fatty acids during pregnancy and lactation. 2006;83:1452S–1457S.

12. Simopoulos ATP, Leaf A, Salem N. Essentiality of and recommended dietary intakes for omega-6 and omega-3 fatty acids.Ann Nutr Metab.1999;43:127–130.

13. Omega-3 Fatty Acid Supplementation During Pregnancy. NCBI. [online]. Dostupné z: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2621042/

ŽIVOT Instagram zdravablondyna NA INSTAGRAMU
Zdravá žena
Zdravá žena
Ženské tělo se s věkem mění, stejně tak jeho potřeby. Buďte stále svěží a fit.
Přejít do kategorie
Těhotenství
Těhotenství
Podpořte své tělo živinami, které jsou nezbytné pro ochranu vás i miminka.
Přejít do kategorie
Dětská výživa
Dětská výživa
Živiny, které dětem nejčastěji chybí a které z běžné stravy jen obtížně získáte.
Přejít do kategorie
Přidejte se k nám!
Naší komunitu žen, maminek, tatínků (pár jich tu máme!) si hýčkáme.
Díky newsletterům budete s předstihem vědět o všech akcích, slevách, novinkách i předprodejích. Některé nákupní bonusy zasíláme pouze našim odběratelům! Každý měsíc se navíc bude automaticky účastnit slosování o dárkový poukaz.