Novinka! Zásilky expedujeme i na Slovensko.

Must-Have: Organický rybí tuk

Organick%C3%BD%20ryb%C3%AD%20olej%20pro%20d%C4%9Bti%20vhodn%C3%BD%20ji%C5%BE%20od%20prvn%C3%ADch%20p%C5%99%C3%ADkrm%C5%AF

 Většinou mi to nikdo nevěří. Rybí olej. Olí ho vážně zbožňuje a kdyby mohl, vyžahl by celou lahev na počkání. No vážně, nepřeháním ani trošku!

Ale!

Není olej, jako olej. U nás vede organický olej z duhového pstruha, v originálu se jmenuje Scandinavian Rainbow Trouth Oil a je od britské značky Viridian Nutrition.

Proč zrovna tenhle?

Jednoduchá odpověď. Lepší jsem zatím neobjevila. Tady pár benefitů, které jsou z mého pohledu rozhodující a důležité (čerpám z oficiálního popisu produktu).

  • JE ORGANICKÝ A ZE SLADKOVODNÍCH ZDROJŮ. Díky tomu se (mimo jiné) maximálně snižuje riziko kontaminace těžkými kovy a dalšími chemikáliemi.

  • JASNÝ PŮVOD. Olej se získává ze skandinávského duhového pstruha, který si lebedí v čistém kontrolovaném prostředí vnitrozemské řeky.

  • ČERSTVOST. Čistota prostředí také napomáhá k vyšší rychlosti samotného zpracování, což zaručuje čerstvost finálního produktu. Díky tomu mohou být totiž vynechány technologické postupy, jako je například odkyselování, bělení, odstranění pachu, koncentrace (molekulární destilací), přidávání antioxidantů ...

  • ŠETRNÝ ZPŮSOB VÝROBY. Ten zajistí i to, že je v oleji obsaženo celé spektrum esenciálních mastných kyselin, tedy omega 3, 6, 7 a 9 tak, jak se přirozeně vyskytují v přírodě, což je předpokladem pro dokonalé přijetí a využití v lidském organismu (vysoká biologická hodnota).

  • DOKONALÝ OBAL. Bez něj by byla čerstvost, kvalita a šetrný způsob zpracování k ničemu. Nevhodné obaly (neinertní a světlo propustné) způsobují například zrychlenou oxidaci (žluknutí), což má vliv na výslednou kvalitu a zdraví (ne)prospěšnost oleje.

  • DALŠÍ informace najdete přímo v popisku výrobku a nebo na stránkách výrobce v anglickém jazyku.

 

Jak chutná? Jak voní?
Voní po rozmarýnu a chutná po citrusech. Rozhodně to není žádná "rybina".

Kdy začít? Jak dávkovat?
Olíček jej dostával na lžičce již od prvních příkrmů (což u nás byl začínající 7. měsíc). Dávkovala jsem jednu malou lžičku denně, postupně jsem navýšila až na 3 lžičky denně nebo jednu polévkovou (to je běžnější, protože mu prostě jedna malá nikdy nestačí, chce další a další a další, ...). Podávám vždy s jídlem. V den, co má potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny, už olej nedávám.

Můj tip z praxe:
Od začátku jsem olej dávala Olíkovi na lžičku, jen výjimečně jsem ho míchala do jídla. Jedl ho tedy vědomě, což je podle mě z dlouhodobého hlediska důležité pro budování zdravých návyků. Vidí lahvičku s olejem a už ví, že za chvilku bude držet v ručičce lžíci s olejem a blaženě si pomlaskávat. A já nemusím dělat psí kusy, aby si olej dal nebo jej nějak "maskovat" do jídla (a ne do všech jídel se hodí). 

Proč zdravé tuky, proč esenciální mastné kyseliny? Proč omega trojky?

Naše tělo si zmiňované esenciální mastné kyseliny neumí vyrobit samo, je tedy odkázáno na jejich příjem prostřednictvím potravin, které jsou bohaté na omega 3-mastné kyseliny nebo na doplňky stravy.

O významu a potřebě suplementovat omega 3 mastné kyseliny se mluví celkem hodně, nejčastěji se význam dává do souvislosti se staršími lidmi. Pravdou ale je, že potřeba omega trojek vzniká již v prenatálním vývoji (tedy v těhotenství), extrémní důležitost pokračuje i v prvních třech letech života dítěte. Co se zanedbá v tomto raném období, už s největší pravděpodobností nelze dohnat. Příjem těchto mastných kyselin pozitivně ovlivňuje vývoj a funkci mozku, srdce, oběhového systému, atd. Některé studie (viz poznámka pod čarou) dokonce poukazují na měřitelně vyšší IQ, lepší motorické funkce a další faktory u dětí, kterým byl pravidelně a od malička rybí olej podáván.

Tak ať žijí šťastné a chytré děti!

Míša

___________
* Studií, které dokládají význam esenciálních mastných kyselin v lidském organismu najdete mnoho, některé z nich jsou zmíněny např. zde v referencích: http://www.efia.cz/2015/12/21/vyznam-omega-3-mastnych-kyselin-behem-tehotenstvi/

ŽIVOT Instagram zdravablondyna NA INSTAGRAMU
Zdravá žena
Zdravá žena
Ženské tělo se s věkem mění, stejně tak jeho potřeby. Buďte stále svěží a fit.
Přejít do kategorie
Těhotenství
Těhotenství
Podpořte své tělo živinami, které jsou nezbytné pro ochranu vás i miminka.
Přejít do kategorie
Dětská výživa
Dětská výživa
Živiny, které dětem nejčastěji chybí a které z běžné stravy jen obtížně získáte.
Přejít do kategorie
Čerstvé novinky na váš mail
Můžete se kdykoliv odhlásit. Newsletter zasíláme 1x za 14 dní.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení