Novinka! Zásilky expedujeme i na Slovensko.

Nepečený bezlepkový borůvkový dortík pro děti i dospěláky

Recept na borůvkový bezlepkový a nepečený dort, který je vhodný i pro malé jedlíky.

Nedívejte se na tenhle dort jako na hřích, je to plnohodnotná svačinka, snad i snídaně, která tisíckrát předčí všechny brumíky, pribiňáky a přesnídávky. Je vhodný pro děti od jednoho roku. Pro některé i dřív, pro některé později, nemám ráda tohle škatulkování. Nadřazenějším údajem pro mě je rozjedenost a stav trávícího traktu každého jednoho děťátka.

A ještě varování!

Tenhle borůvkáč je u nás velký oblíbenec. Je to určitě i tím, že Olí není zvyklý na sladké. Pije čistou vodu, občas mi uloupí 80% čokoládu, miluje kozí kefír, celozrnným žitným chlebem nepohrdne stejně jako mísou zeleninového salátu. Buchtu od babičky plive (já bych mu tuhle domácí poctivou a voňavou pochoutku občas klidně dopřála, stejně jako sobě, ale on má prostě svojí hlavu, slazený bílý jogurt, sušenky, ... tím si u něj vážně nešplhnete. Co tím chci říct? Bez okolků, pokud je to u vás jinak a jedete na cukrech, pak vás tenhle dortík asi neohromí. Není v něm totiž žádný přidaný cukr. ALE! Chcete-li změnu a postupně od cukrování vašeho dítka ustoupit, mám pro vás řešení, viz tip níže v receptu. 

A proč se o to vůbec snažit? Proč se vyplatí do dětského jídelníčku pašovat na úkor cukrů jiné složky potravy? Například zdravé tuky?
Jednoduše proto, že většina dětí má problém s tím, že jsou podvyživené na úrovni příjmu esenciálních živin (především esenciálních mastných kyselin, tedy zdravých tuků a některých klíčových mikronutrientů) a přitom jsou neustále přeenergizovávané prázdnou energií (především v podobě vysoce průmyslově upravených dominantně sacharidových potravin). Ve výsledku to vede k chybnému nutričnímu programování, takové děti se stanou závislé na sladké chuti, jejich střevní biom získává patologické charakteristiky, slinivka je zbytečně přetěžovaná už od raného dětství atd., pravil konzultant pro personalizovanou výživu (a náš dvorní rádce) Jakub Přibyl.

A tady už recept!

Ingredience:
Čím kvalitnější ingredince použijete, tím lepší bude výsledná chuť dortu. Pokud totiž nepřidáváte do receptury cukr (tedy nepřehlušujete chuť vstupních surovin), vznikne prostor pro vyniknutí ostatních přirozených chutí a vůní. Jejich plná chuť záleží na kvalitě jednotlivých ingrediencí. S tím stojí a padá celý úspěch.

Korpus:
15g 80% belgické čokolády
50g uvařené červené rýže
100g uvařené bílé rýže
30g kakaového másla
TIP: Pokud budete chtít nečokoládovou variantu, navyště namísto čokolády kakaové máslo.

Krém:
80g bio kešu, odmočených (nejlépe přes noc)
175g borůvek (nejlépe lesních)
40g bio kokosového másla (výborné mají např. v DM)
1 vrchovatá lžíce kokosového oleje

Jak na to?
Uvařenou rýži smíchejte s čokoládou a kakaovým máslem (pokud jste měli rýži uvařenou předem a už vychladlou, pak si čokoládu a máslo nejprve rozpusťte na vodní lázni, přidejte k rýži a důkladně promíchejte), vložte do formy a vytvarujte korpus, dejte vychladit do lednice. Pusťte se do přípravy krému. Všechny ingredience na krém rozmixujte do hladké konzistence, pokud se vám krém bude zdát příliš hustý, můžete ho nastavit kokosovou nebo normální vodou. Krém "nalijte" na korpus, uhlaďte a dejte opět chladit. Nechte ztuhnout v lednici, bude to chtít alespoň 45 minut, nejlépe ale přes noc (teda když to vydržíte ;) ). A jestli jste extra netrpěliví, pomůže vám mrazák ;)

Pokud potřebujete doslazovat:
Použijte glukopur nebo odmočené datle, které rozmixujete spolu s dalšími ingrediencemi na krém. Dortík udělejte na poprvé tak, aby vám chutnal. Vždy s dalším pokusem, cukr ubírejte a ubírejte, až se dostanete na recepturu bez cukru. Uvidítě, že vám tahle varianta zachutná ještě mnohem více, než ta nacukrovaná.

Užívejte přicházející borůvkové sezóny a pozdravujte prcky! ;)

ŽIVOT Instagram zdravablondyna NA INSTAGRAMU
Zdravá žena
Zdravá žena
Ženské tělo se s věkem mění, stejně tak jeho potřeby. Buďte stále svěží a fit.
Přejít do kategorie
Těhotenství
Těhotenství
Podpořte své tělo živinami, které jsou nezbytné pro ochranu vás i miminka.
Přejít do kategorie
Dětská výživa
Dětská výživa
Živiny, které dětem nejčastěji chybí a které z běžné stravy jen obtížně získáte.
Přejít do kategorie
Přidejte se k nám!
Naší komunitu žen, maminek, tatínků (pár jich tu máme!) si hýčkáme.
Díky newsletterům budete s předstihem vědět o všech akcích, slevách, novinkách i předprodejích. Některé nákupní bonusy zasíláme pouze našim odběratelům! Každý měsíc se navíc bude automaticky účastnit slosování o dárkový poukaz.