Novinka! Zásilky expedujeme i na Slovensko.

Odvodnění. Detox. Dieta.

Odvodnění, detox, dieta, zázrak během pár dnů.

Nejsem zrovna expert na odvodňování a mám vlastně jen tuhle jednu čerstvou zkušenost, ale zafungovalo to a bylo mi příjemně a jelikož Vás tohle téma hodně zajímá, jdu to sepsat.

Obecně jsem nikdy neměla dojem, že by mé tělo zadržovalo neadekvátní množství vody. Teda až na první dva dny cyklu, to jsem občas tak o dvě kg těžší a cítím se opuchle. Na tuhle kúru jsem se dala kvůli focení “ve sportovním”, které mě čekalo. K vědomí, že mi foťák přidá dalších x kg, se přičetl fakt, že je celkem čerstvě po Vánocích a navíc má tréninková docházka za poslední měsíc nebyla zrovna vzorná. Zkrátka, potřebovala jsem se uklidnit nějakým zázrakem na počkání.

Popíšu postup, kterého jsem se držela já, ale neberte jej prosím dogmaticky, spíše jako inspiraci. Jde o krátkodobou odvodňovací a lehce detoxikační kúru a rozhodně bych tímto způsobem neřešila zdravotní problémy. Pokud máte dojem, že Vaše tělo dlouhodobě zadržuje nepřiměřené množství vody, pátrejte po příčině. Často do těchto potíží promlouvá minerální nerovnováha, lymfa, hormony, přílišný příjem nesprávných tuků, špatný pitný režim, ale též například nevhodná antikoncepce či nadměrný příjem soli. Nepodceňujte signály svého těla!

Zpět ke kúře. Držela jsem ji necelé 4 dny. Už v průběhu jsem se cítila lehčeji a čistěji a vlastně musím říct, že nejen na těle, ale i na duši. Nakonec jsem byla lehčí o téměř 4 kg. Tipuji, že 2kg bylo ze střev, zbytek voda z podkoží.

Jak píši, začala jsem 4 dny před dnem D.

Co jsem jedla?

Jedla jsem 2-3x za den. Jelikož jsem nechtěla ztrácet na svalech, dbala jsem na příjem bílkovin. V tomto režimu mi stačilo držet se kolem 1g bílkovin na 1kg mé tělesné hmotnosti. Bílkoviny jsem volila snadno stravitelné, ale zároveň živinově bohaté. Hlavním zdrojem byly ryby. Myslím tím opravdu kvalitní a čerstvé ryby. Skvělý je například divoký losos a mořský vlk. Rozhodně zapomeňte na tuňáka z konzervy a rybí prsty. Dalším zdrojem bílkovin byla vejce. Ideálně od divokých slepic, slepic z farmy nebo alespoň s bio certifikací. Přílohu tvořila zelenina bohatá na draslík. Draslík totiž podporuje proces odvodnění. Hlavní dvojka pro mě byla petržel a celer. Většinou jsem je doplnila ještě o mrkev nebo dýni. Tyto druhy totiž dodají sacharidy a poslouží jako zdroj energie. Kombinace této zeleniny tvoří lehce stravitelnou přílohu, která vámi (eeehmm) lehce projde a podpoří vyprazdňování. Zeleninu můžete vařit na páře, restovat, opéct v troubě (šetrně). Rybu jsem si dochucovala čerstvými bylinkami. Jídla jsem si solila růžovou himalájskou solí. Sůl jsem vynechala až den před koncem procesu. Ingrediencí je sice omezené množství, ale i tak se dá během těch pár dní tvořit různorodé chody, alespoň co se úpravy týká. Porce jsem volila střídmější, na druhou stranu jsem rozhodně netrpěla hlady. Tím, že jsem výrazně navýšila příjem vody, jsem měla skoro pořád pocit plnosti.

Co jsem pila?

Příjem tekutin jsem zdvojnásobila. Běžně vypiji za den přes tři litry vody, nové minimum tedy bylo litrů šest. Ale nebyl pro mě problém dostat se i přes sedm.

Hlavní zdrojem byla filtrovaná voda. Občas jsem si dala pro doplnění energie vodu z čerstvého kokosu (naprosto luxusní kokosy mají v M&S nebo v Makru). Čerstvý kokos musí být vždy uskladněn v chladících boxech, ty vystavené na běžném pultu mezi zeleninou a ovocem nekupujte, bývají zkažené a žluklé, pozor na ně. Ráno jsem si připravovala drink z prášku bobulí Acai. Tyhle bobulky jsou považovány za jedny z nejvýživnějších druhů ovoce na světě. Jsou přirozeným zdrojem řady živin, fytonutrientů a antioxidantů a mimo jiné jsou bohaté právě na draslík. Během dopoledne jsem si dopřála i malou porci kvalitní kávu (ale rozhodně ne žádné latte ani capuccino). Třetí den jsem měla v plánu zařadit ještě zelený čaj, ale nakonec na to nedošlo. I tak jsem čůrala asi 1000x za den. Děsilo mě, že budu v noci běhat na wc jako těhule, ale to se k mému překvapení nedělo. Nicméně sednout si přes den do kavárny s myšlenkou, že popracuji na notebooku bylo lehce nepraktické.

Třetí den jsem příjem tekutin začala hodně omezovat. Od oběda jsem pila jen minimálně a když už, tak kokosovou vodu. Bez kokosové vody by pro mě bylo těžké udržet si dobrou náladu a dostatek energie.

Čtvrtý den jsem měla ráno v devět focení. K snídani jsem si dala kokosovou vodu, kterou jsem popíjela vlastně po locích celé dopoledne. Focení bylo náročné, natahala jsem se železa jako na tréninku, ale nepřiměřenou únavu jsem nepociťovala.

Jaký je princip?

Jakmile třetí den stáhnete příjem tekutin (tedy poté, co jste ho výrazně navýšili), tělo by se mělo dál ze setrvačnosti vody zbavovat. Tenhle efekt ještě podpoříte draslíkem (zelenina a Acai) a příjmem bílkovin si ochráníte svaly. Voda půjde ven primárně z podkoží. Lehce stravitelnými pokrmy si pročistíte a zredukujete obsah střev. Jak dlouho a jak hojně bude odvodňování probíhat je individuální. Já myslím, že kdybych měla ještě pár hodin k dobru, alespoň půlden, byl by efekt výraznější.

Rozhodně existují na poli kulturistiky a fitness mnohem efektivnější přístupy k odvodnění, já jsem ale chtěla zachovat určitou šetrnost. Přeci jen mám své tělo ráda a pocit mučení už k životu nepotřebuji. Nakonec mě překvapilo, jak očišťující efekt pro mě tahle kúra měla, jak tělesně, tak emočně. Třetí den jsem měla k večeru chutě na sladké a docela jsem se i těšila, že si po focení dopřeji nějakou sladkou tečku, ale chutě odezněly a já jsem se šetrně vracela zpět no normálního režimu. Žádné jojo efekty se nedostavily a nějaké to kilo mi dokonce zůstalo dole.

Mějte se krásně a pokud si kúru též dopřejete, dejte vědět, jak jste na to šli a jaký efekt to přineslo. Sdílení je fajn. Držím palce!

ŽIVOT Instagram zdravablondyna NA INSTAGRAMU
Zdravá žena
Zdravá žena
Ženské tělo se s věkem mění, stejně tak jeho potřeby. Buďte stále svěží a fit.
Přejít do kategorie
Těhotenství
Těhotenství
Podpořte své tělo živinami, které jsou nezbytné pro ochranu vás i miminka.
Přejít do kategorie
Dětská výživa
Dětská výživa
Živiny, které dětem nejčastěji chybí a které z běžné stravy jen obtížně získáte.
Přejít do kategorie
Přidejte se k nám!
Naší komunitu žen, maminek, tatínků (pár jich tu máme!) si hýčkáme.
Díky newsletterům budete s předstihem vědět o všech akcích, slevách, novinkách i předprodejích. Některé nákupní bonusy zasíláme pouze našim odběratelům! Každý měsíc se navíc bude automaticky účastnit slosování o dárkový poukaz.