Novinka! Zásilky expedujeme i na Slovensko.

OPALOVACÍ KRÉMY – Jsou lepší minerální nebo chemické? A proč?

IMG_7605_logo

Čím se liší chemický opalovací krém od toho přírodního? Jaký je skutečný rozdíl mezi SPF faktory? Proč nejsou minerální krémy 100% vstřebatelné do pokožky? Jak se chemické krémy podepisují na životním prostředí a na jaké jejich složky bychom si měli dát extra pozor?

Pojďme na to!

JAK FUNGUJÍ MINERÁLNÍ A JAK CHEMICKÉ OPALOVACÍ KRÉMY?

Minerální krém působí spíše preventivně. Tvoří na kůži fyzickou bariéru, která nepropouští ultrafialové záření do pokožky, ale odráží ho. Pokožka zůstává jakoby ve stínu. Bariéru tvoří minerální látky – proto minerální opalovací krém.

Minerální opalovací krémy fungují hned po aplikaci na pokožku.

Na rozdíl od nich působí chemické krémy spíše jako hasič požáru. Po aplikaci nejprve nechají ultrafialové záření do pokožky absorbovat a až pak ho odbourávají.

 

ROZTÍRATELNOST A VSTŘEBATELNOST

Principy, na kterých jednotlivé opalovací krémy fungují, úzce souvisí s roztíratelností a vstřebatelností krému do pokožky.

Přírodní opalovací krémy by se neměly vyznačovat 100% vstřebatelností, popíraly by tím princip, na kterém fungují. Úkolem krému je, aby zůstal na pokožce a vytvořil tak jemnou nepropustnou vrstvu. Zpravidla platí, že čím silnější vrstvu necháte, tím vyšší ochrany – nepropustnosti docílíte.

Zásadnější rozdíly bývají v roztíratelnosti. Některé minerální krémy jsou velmi hutné a rozetřít je v jemné vrstvě, tedy tak, abyste vy nebo vaše děti nevypadali jako chodící běloby, bývá nadlidský úkol.

Přiznávám, že jsem před pár lety na dovolené takto vzdala mazání Olíčka a po pár dnech běžela pro běžný opalovák. Zkrátka to nešlo. Už jen dostat krém z tuby bylo o nervy, o aplikaci na pokožku ani nemluvě.

Zkoušela jsem různé značky a nakonec jsme skončili u Jack n’Jill. Díky bohu, že loni doplnili své portfolio i o opalovací krém. Jejich Sunscream má roztíratelnost vážně skvělou. Konzistence je krémově olejovitá, což vám dovoluje na pokožce zanechat libovolně silnou vrstvu krému. Od jemného filmu, až po silnější bílou vrstvu. Silnější vrstvu nechávám u svých dětí zejména v oblasti lícních kostí, na nosánku, předloktí a ramenou. To jsou (alespoň tedy u Olíčka) místa, která při plavání a blbnutí ve vodě dostávají extra porci slunečního záření.

Díky skvělé roztíratelnosti jsem letos na dovolené používala krém i já.

Dalším benefitem minerálních krémů je, že neucpávají a nedráždí póry. Konkrétně Sunscream od Jack n’Jill můžete bez obav používat i na obličej.

 

ROZDÍLY VE SLOŽENÍ – PŘÍRODNÍ VS CHEMICKÉ INGREDIENCE

Samotné složení opalovacích krémů je dalším zásadním faktorem, který by měl ovlivňovat výběr opalovacího krému.

Minerální krémy jsou právem označované za přírodní, jelikož jsou jednotlivé složky čistě z přírodních zdrojů. Nejčastěji se používají jílovité a pískovité minerály, což je například oxid titaničitý, oxid zinečnatý či oxid křemičitý.

Právě tyto minerální složky tvoří stabilní ochranou vrstvu na pokožce, která dokáže rozptylovat a odrážet sluneční paprsky, a tvoří tak známý SPF faktor. Tyto minerální složky jsou stabilní a nepodléhají rozkladu, což je klíčové.

Sunscream od Jack n’Jill obsahuje i bambucké máslo, jojobový olej, výtažek k okurky, olej z květů heřmánku, olej z mandloně, výtažek z měsíčku lékařského, výtažek z listů čajovníku čínského, olej z plodů růže šípkové a další složky, které působí synergicky, tedy se jako celek vzájemně podporují ve svém působení, a tak chrání a hydratují pokožku.

Díky „zinkovému“ základu je krém vhodný i pro ekzematickou a velmi senzitivní pokožku dětí a samozřejmě i dospělých.

Přírodní složení rozhodně není nefunkční. Odolnost vůči vodě je též obstojná a řekla bych, že srovnatelná s chemickými. Zmiňovaný Sunscream vydrží odolávat mokrému prostředí 3 hodiny, což mohu bez obav potvrdit. Olíček tuhle míru bezpečně otestoval. Z vody jsme ho vždy vytáhli až po hodinách blbnutí, když byl scvrklý jak rozinka

Navíc díky filmu, který krém zanechává na pokožce, můžete snadno vypozorovat, kdy je vhodné aplikovat vrstvu novou.

Chemické opalovací krémy často využívají pro vyšší voděodolnost deriváty z ropy, (mimochodem stejně jako oblíbený a často používaný Sudo krém). Pro zajištění stability zase konzervační látky, jako jsou parabeny (potenciální alergeny) a nanočástice. U těchto složek může docházet k absorbci do buněk, kde se pak startují další procesy, které mohou mít za následek nežádoucí poškození tkání.

Rozšířenou chemickou látkou, která se používá v opalovacích krémech pro odfiltrování ultrafialového světla B, je ethylhexyl metoxycinamát (EHMC). Zhruba od roku 2000 se začalo na základě studií a znepokojivých poznatků spekulovat o bezpečnosti této organické sloučeniny. V roce 2017 dokonce probíhala studie této sloučeniny u nás v České republice na půdě Masarykovy university a to se závěrem, že použití této sloučeniny může mít za následek genotoxický účinek. Paradoxem je, že se stává nestabilní a nebezpečnou až při vystavení slunečnímu záření. Umí napodobovat estrogen, má nepříznivý vliv na funkci štítné žlázy, poškozuje kvalitu mužských spermií a narušuje nereprodukční orgánové systémy.

Také u methoxydibenzoylmethanu byly několika studiemi zjištěny potenciální toxické vlastnosti. Právě působením slunečního světla dochází k jeho absorpci přes kůži, kdy se následně dostává do krevního řečiště, kde cirkuluje. 

Na rozdíl od minerálních složek jsou tyto sloučeniny nestabilní a podléhají rozkladu, což vede k popsanému nežádoucímu působení. Obzvlášť u dětí a teenagerů, jejichž systémy se dynamicky vyvíjí, je třeba na tyto látky dávat pozor.

Ne vždy tyto složky najdete ve složení pod uvedenými názvy, mají totiž i svá jiná obchodní jména.


S LÁSKOU A OHLEDEM K PŘÍRODĚ

Další látkou, která by neměla uniknout naší pozornosti je oxybenzon. 

  • Poškození zralých korálů
  • Zpomalení růstu mladých korálů.
  • Blednutí a odumírání korálů
  • Feminizaci korálových ryb
  • Poruchy rozmnožování mořských živočichů
  • Úhyn živočichů tvořících korálové útesy.
  • Ztráta domova pro ryby 

Ano, to všechno má na svědomí oxybenzon společně s dalšími chemickými UV blokátory. Tyto chemické filtry jsou z vody jen těžko odstranitelné a mají negativní dopad na mořský ekosystém.

A to je důvod, proč jsou chemické opalovací krémy zakázané např. na Havaji a v Palau.

V roce  2017 se koncentrací těchto syntetických chemikálií u pobřeží Havaje zabýval ekotoxikolog Craig Downs. Výsledky byly alarmující. Např. u velmi populární zátoky Hanauma vědci naměřili  až 29.000 nanogramů oxybenzonu na litr mořské vody. „Přitom všechno nad zhruba 50 nanogramů na litr už může spouštět toxické jevy u mořských živočichů,“ dodává. „Tyto látky z opalovacích krémů negativně zasahují do života korálů, mořských řas, mořských ježků, a všech, kdo se jimi živí.“

Je úžasné, že se na některých částech světa podařil prosadit zákon zakazující syntetické opalovací krémy. Nečekejme na další oficiální zákazy a regulace, pojďme změně naproti svým uvědomělým nákupem. Nakonec, nejde jen o přírodu, ale též o naše vlastní zdraví.

 

CO JE VLASTNĚ TO SPF? 

Sun Protection Factor je ochranný slunečný faktor proti UVB slunečnímu záření. Společně s číslicí, nejčastěji 15, 30, 50 označuje, jak dlouhou dobu bude opalovací krém účinně chránit pokožku proti začervenání a spálení. Ačkoli se na první pohled může zdát, že rozdíly mezi ochrannými faktory budou zásadní, nemusí tomu tak být.

Čím vyšší faktor, tím nižší rozdíl. Pro představu, SPF 100 by představoval jen o 0,003% vyšší ochranu, než faktor SPF 50. To je ostatně i důvod, proč byly opalovací přípravky s SPF vyšším než 50 Evropskou komisí zakázané. Vždyť koho by jinak napadlo, že jde hlavně o manipulativní marketingový tah prodejců a výrobců těchto produktů?!

Pokud tedy chcete nejvyšší možný ochranný faktor, pak hledejte označení SPF 50 PLUS.

SPF 15 propustí 1/15 UVB záření, což znamená, že blokuje 93% slunečních paprsků. Tento faktor vám postačí na běžné denní fungování na slunci, cestu do školky, školy, práce. Střídavý pobyt na slunci, ve stínu.

SPF 30 propustí 1/30 UVB záření, což znamená, že blokuje 97% slunečních paprsků. Tento faktor mohu doporučit k intenzivnějšímu pobytu na slunci, jako je např. dovolená na horách, u moře, při sjíždění řeky apod.

SPF 50 propustí 1/50 UVB záření, což znamená, že blokuje 98% slunečních paprsků. Ano, mezi SPF 30 a 50 je skutečně takto malý rozdíl. „Padesátku“ jsem pořizovala, když jsme byli na dovolené v destinacích blízko rovníku, kde slunce pere bez milosti. Obzvlášť, pokud budete cestovat v zimě, kdy pokožka není trénovaná, může se každé % hodit.

Na druhou stranu je pro mě rozhodně nadřazenější čisté složení produktu oproti SPF faktoru. Raději budu děti mazat častěji, než za každou cenu kupovat opalovací přípravek s co nejvyšším faktorem. Bohužel, ne vždy jsem si celé této problematiky byla vědomá.

U dětí do 7 let je extrémně důležité, aby nedošlo k popálení kůže, neboť byste tím mohli do budoucna radikálně zvýšit riziko propuknutí rakoviny kůže. Skvělým pomocníkem bývají plavky a neoprénky s ochranným faktorem 50. Osvědčili se mi u Olíčka a pořizovala jsem je i teď pro Riley. Oba byli poprvé u moře ve svých 5 měsících, což je období, kdy je pokožka opravdu velmi senzitivní.
 

SPF A PŘIROZENÁ SYNTÉZA VITAMÍNU D ZE SLUNCE

Aplikací opalovacího krému a následnou blokací slunečních paprsků spouštíte ochranný proces, který mimo jiné brání i lokální tvorbě vitamínu D. Navíc se nejedná jen o  zanedbatelný vedlejší efekt. U SPF faktorů 15 a více mluvíme minimálně o 93% snížené možnosti vytvořit vitamín D přirozenou cestou. Což je společně s doporučením nevystavovat malé děti pobytu na slunci důvodem, proč pediatři doporučují podávat malým dětem vitamín D celoročně.

Je mi jasné, že letní nálada, sluníčko, čerstvé ovoce a zelenina v nás probouzí dojem, že suplementovat vitamíny není potřeba, s čímž do jisté míry souhlasím. Je ale třeba se nad tím více zamyslet a zbytečně nezanedbat některé složky výživy - není od věci vstupovat do podzimního období maximálně imunitně vybaven.

Více o vitamínu D jsem se rozepsala v tomto článku: VITAMÍN D - Proč je důležitý pro děti, dospělé a těhotné ženy? A jak jej užívat?

A teď už se dostávám k otázkám, které jsem od vás dostala přímo k opalovacímu krému od Jack n’Jill

Proč je doporučený až pro děti od 6. měsíce?

Oficiálně se doporučuje děti do 6. měsíce nevystavovat slunečnímu záření. Výrobci, kteří toto doporučení ctí, jej takto prezentují i na svých výrobcích. Jack n’Jill je v tomto směru velmi férový.

Myslím, že je toto doporučení rozumné i s ohledem na zvýšenou senzitivitu či alergie. Stejně jako byste měli u prvních příkrmů potraviny zařazovat postupně a jednodruhově, měli byste postupovat takto obezřetně i u kosmetických přípravků. Pokud zavádíte potraviny postupně, pak případného původce negativní reakce nebo alergie odhalíte hned. Stejně tak je tomu i u kosmetických produktů, které nejsou tvořené jen jednou složkou. Těžko odhalíte, z jaké látky je pokožka podrážděná.

Na vašem uvážení je, jak připravený je mikrobiom pokožky vašeho děťátka. 

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že ačkoli jsem preferovala, aby byla Riley vždy ve stínu, i tak byly situace, kdy jsem ji opalovacím krémem od Jack n’ Jill mazala a to od 2.poloviny 4. měsíce. Společně s UV plavkami a kloboučkem pak tvořil ochranu před sluníčkem i na první dovolené u moře, kde už stín jako jediná ochrana nestačil. A byla jsem maximálně spokojená. 

Jak krém umýt?

Tato otázka mě překvapila. Nenapadlo by mě, že by to mohl být problém. Je pravdou, že pokud krém nepoužíváte u vody, pak 3 hodinová odolnost vůči vodě asi může být potíž. Při použití sprchového gelu též od Jack n’Jill, (toto není cílená reklama, ale realita, která se nás drží již pěknou řádku let), nebyl problém opalovací krém smýt.

Pokud by na některých místech pokožky přece jen zůstal, nemyslím si, že by to bylo jakkoli škodlivé. Krém neucpává póry, zklidňuje pokožku a působí regenerativně. 

Je lékárna zárukou lepších opalovacích krémů?

Myslím, že lékárna sama o sobě není zárukou kvalitního nákupu. Pokud preferujete nákup v lékárně, pak je důležité umět se správně ptát, mít štěstí na uvědomělého magistra a též mít již předem alespoň v základu jasno. V tomto případě v tom, zda chcete přírodní nebo konvenční přípravek na opalování.

Věřím, že jsem na vaše další dotazy, které se často týkaly SPF faktorů, vhodnosti přírodních krémů pro děti, jejich funkčnosti a roztíratelnosti, již dostatečně odpověděla v tomto článku

Pokud by vás k tématu ještě cokoli zajímalo nebo byste se chtěli podělit o vlastní názor či zkušenost, určitě napište do komentářů zde pod článek a nebo přes chat zde na zdravablondyna.cz (ikona vpravo dole).


Děkuji za přečtení a přeji úžasné léto plné slunce a zdravého opálení!

Míša

ŽIVOT Instagram zdravablondyna NA INSTAGRAMU
Zdravá žena
Zdravá žena
Ženské tělo se s věkem mění, stejně tak jeho potřeby. Buďte stále svěží a fit.
Přejít do kategorie
Těhotenství
Těhotenství
Podpořte své tělo živinami, které jsou nezbytné pro ochranu vás i miminka.
Přejít do kategorie
Dětská výživa
Dětská výživa
Živiny, které dětem nejčastěji chybí a které z běžné stravy jen obtížně získáte.
Přejít do kategorie
Přidejte se k nám!
Naší komunitu žen, maminek, tatínků (pár jich tu máme!) si hýčkáme.
Díky newsletterům budete s předstihem vědět o všech akcích, slevách, novinkách i předprodejích. Některé nákupní bonusy zasíláme pouze našim odběratelům! Každý měsíc se navíc bude automaticky účastnit slosování o dárkový poukaz.