Novinka! Zásilky expedujeme i na Slovensko.

Probiotika pro děti (i dospělé) - jsou skutečně vhodná k preventivnímu užívání?

Zdraví našich dětí je to nejcennější, tak nezapomínejme, že ho často máme jako rodiče ve svých rukou.

„Míšo, teď jsem koupila malému v lékárně probiotika, tak snad tu zimu ustojíme. Co myslíš, jsou dobrý?“

„Míšo, jaká probiotika mám koupit malé? Nechci, aby to bylo jako loni, celou zimu měla kašel a rýmu.“ 

„Míšo, proč jsi nedala probiotika jako desátý bod do článku Jak podpořit imunitu dětí?

Přiznám se, že mě to ani nenapadlo, nemám probiotika zařazená do segmentu prevence. Pokud bych je měla někam zařadit, tak spíše do segmentu léčby, tedy do oblasti řešení zdravotních potíží či jako cílenou podporu např. po antibiotické kúře. 

Myslím, že probiotika jsou úžasným a velmi funkčním pomocníkem, zejména pokud mají jasné zacílení, neboli pokud víme, jaké kultury a proč užívat. A to už není prevence, ale spíše řešení zdravotních neduhů nebo disbalancí.

Chápu, že se teď hodně mluví o střevě. Zdravé střevo, zdravý člověk. Je však stále potřeba přemýšlet nad tím v širších souvislostech. 

Proč ne jako prevence? A proč ano?!

Ukazuje se, že účinky běžných probiotik jsou nejčastěji (jemně řečeno) velmi zanedbatelné a rychle mizejí po dokončení kúry (když už se dějí změny, pak spíše jen v době užívání, jakmile kúru vysadíte, dochází zase k postupné obnově původního střevního osazenstva).

Pojďme si to trošku uvést na pravou míru.

Každý z nás a je jedno, zda jsme dospělí nebo děti, máme svůj vlastní jedinečný mikrobiom, na který mají vliv naše geny, též to, kde jsme žili, cestovali, jaké léky jsme užívali, jaké spektrum potravin jsme jedli, co všechno jsme jako malí olízali, kolik jsme měli kamarádů z jiných kontinentů, ale třeba také to, kam všude a na koho jsme ve svém životě sahali.

Někde jsem četla, že v našich střevech je daleko více bakterií, než je hvězd v naší galaxii. Střevo je skutečně jedinečný prostor, který u zdravého jedince zdravě funguje. Je "TO" tam prostě všechno v těch správných poměrech, kmenech, naladění a příměřích. Zkrátka přesně tak, jak je potřeba. „TO“ nejsou jen bakterie, ale také viry, kvasinky, paraziti, houby a další různá mikro-stvoření.

Pro představu, střevo dospělého člověka je velké asi jako tenisové hřiště a zmíněných mikroorganismů je v něm 10 na 14 tedy 1 000 000 000 000 000. Ohromující, že? A v téhle souvislosti si prosím představte ty probiotické kapsle, které dáváte sobě nebo dětem PREVENTIVNĚ, kolik obsahují UMĚLE ŠLECHTĚNÝCH kultur? Miliardu? 10 miliard? 2, 3, 4 kmeny? A to jsou čísla, která povětšinou výrobci garantují v době výroby, ne v době spotřeby, což též stojí za úvahu. Pořád je to příliš málo na to, abyste dosáhli nějaké trvalé změny v rámci ZDRAVÉHO mikrobiomu.

Proč píšu změny? Namátkovou podporu (neznáme enterotyp a nevíme, jak to ve střevě aktuálně vypadá) jen vybraných kultur, bych nazývala spíše snahou o změnu než celkovou podporu zdraví.

Nebagatelizuji to obecně. Nakonec se strefit můžete, do jisté míry může zafungovat i placebo (může to být jistá forma homeopatie). Já osobně bych ale místo nákupu probiotik pro zdravý mikrobiom raději zahazardovala jinou formou a třeba si vsadila euro miliony, šance na výhru bude podobná.

Nehledejte na trhu preventivní a zázračné pilulky na zdraví. Soustřeďte se na kvalitu vlastního životního stylu a po vašem vzoru též kvalitu životního stylu vašich dětí. Protože právě v životním stylu se odráží většina faktorů, které jsou konečným verdiktem pro zdraví celé rodiny.

Potraviny bohaté na živé kultury

Jednou z velmi důležitých složek našeho životního stylu jsou stravovací návyky. Pokud chcete udělat něco pro své střevo, zařaďte do svého jídelníčku níže uvedené potraviny. Pravidelná konzumace bude představovat zdravou podporu střevního mikrobiomu a bude fungovat z dlouhodobého hlediska přirozeněji než jednorázové probiotické kúry. Je ale třeba dbát na kvalitu zmíněných potravin, např. u mléčných výrobků musíme jít o kus dál od Activie a její Bifidus Actiregularis (v originále Bifidobacterium animalis DN 173 010, což prostě není marketingově zcela znělé). Vždy je třeba se dopídit až k prvotní vstupní surovině, u mléčných výrobků tedy k mléku a vyhodnotit, zda je dostatečně kvalitní a nutričně bohatá. Pokud nebude kvalita z obalu výrobku zřejmá, odložte ho a pátrejte dál. Kvalitou se každý výrobce chlubí.

TIP: Dlouhodobě doporučuji vyzkoušet mléčné produkty z farmy u sv. Anny. Mají kozí a Jersey mléko a z něj pak vyrábí další mléčné produkty včetně takových fajnovek jako je kozí zmrzlina. Produkty můžete zakoupit přímo v obchůdku na farmě v Brandýse, v Říčanech nebo na Holešovické tržnici a navíc mají i rozvoz po Praze. Pokud nejste z Prahy a okolí, zkuste www.scuk.cz.

V rámci zdravého mikrobiomu by v jídelníčku neměly chybět například tyto potraviny: 

 • Kysané mléčné produkty. Kravské, kozí i ovčí. Obzvlášť doporučuji dávat dětem už od malinka kozí kefír. Děti si zvyknou na specifickou chuť a blahodárně si pravidelnou konzumací hýčkají mikrobiom (vždy pozor na kvalitu, preferujte bio nebo farmářské produkty).

 • Kysaná, tedy přirozeně fermentovaná zelenina. Neomezujte se jen na kysané zelí, zkuste též pickles a kimchi. Též pozor na kvalitu, některá běžně dostupná kysaná zelí jsou z pohledu žádoucích bakterií „sterilní“, tedy hodnota z tohoto pohledu nulová.

 • Parmezán – jen ten pravý a vyzrálý, více v článku: #zdrblofoodtip no.1 – Parmezán

 • Sojové omáčky Tamari a Shoyu - jsou to fermentované potraviny, které neobsahují zvýrazňovače chutí, barviva, sladidla a další balastní látky. Tamari dávám Olíčkovi od malička, jen pozor na celkový příjem soli v denním až týdenním rozpětí. Stačí maličké množství přidat např. k dochucení polévky.

 • Mateřské mléko – oblast, ve které potravinářský průmysl nemá adekvátní náhradu, což je další důvod, proč v kojení pokračovat i po prvních šesti, 12ti i dalších měsících.

Některé zmíněné potraviny obsahují stejná probiotika jako běžně dostupná probiotika v kapslích, ale pravidelnou konzumací zmíněných potraviny dosáhnete úplně jiných výsledků než v rámci jednorázových kúr a stále se pohybuje v přirozené stravovací rovině.

Kysaná zelenina a zakysané mléčné výrobky obsahují probiotika (v některých případech i prebiotika), která umí produkovat neuroaktivní látky a následně pozitivně ovlivňovat funkci mozku, tedy mohou působit blahodárně například v případě depresí a chronické únavy. Ale jak jsem již zmiňovala, jde o životní styl, tedy pravidelnou konzumaci (řekla bych automatickou). Není to o tom, si jednou za týden nebo 14 dní vzpomenout, že existuje zakysaná smetana a ani to není o tom, že ji zapečete do buchty a pak si dáte kousek ke kávě.

Pokud tedy hledáte účinné PREVENTIVNÍ řešení pro vás nebo vaše děti, pokud se bojíte, že budete celou zimu chrchlat a skákat z jedné nemoci do druhé, vsaďte raději na kvalitní vitamínové a minerálové komplexy, které jsou k dostání pro děti i dospělé. Probiotika nasazujte až když jste v koloběhu zdravotních neduhů, z kterých se vám nedaří dostat ven. A i tak se doporučuji poradit s lékařem (který jede na vlně moderní medicíny) nebo se specialistou na personalizovanou výživu a to obzvlášť v případě dětí, protože u malých dětí do jednoho až tří let můžete užíváním probiotik ovlivnit další vývoj mikrobiomu.

Když probiotika nestačí

Ano, skutečně se ukazuje (dle studií), že přeprogramovat mikrobiom je daleko složitější proces, který si žádá mnohem více než jen podávání běžně dostupných probiotik. Je to vidět třeba v případě atopického ekzemu. Možná na chvíli zabere nějaký ten doplněk stravy a/nebo probiotika, ale rozhod ně jimi nepřeprogramujete střevo tak, abyste s atopií zatočili jednou pro vždy. To už chce cílenou dietu a daleko větší zásahy do komfortní zóny a životního stylu. Odstranění příčiny = trvalé řešení, vše ostatní je jen dočasné lepení zdravotního problému. Jestli to budete dělat prostřednictvím probiotik nebo nějak jinak, už je celkem jedno.

Probiotika a jejich benefity

Na stranu druhou, rozhodně uznávám, že když je problém (tedy nejde o prevenci), pak probiotika mají smysl a přináší výsledky. Samozřejmě vždy záleží na tom, jaká a jak silná probiotika zvolíte, tedy zda dobře a dostatečně zacílíte.

Nejrůznější studie ukazují, že v rámci řešení zdravotních obtíží, při správném cílení a dávkování, mají probiotika skutečně velký vliv na naše zdraví. Je až neuvěřitelné, kolik toho mohou ovlivnit od velmi vážných fyzických zdravotních potíží přes psychické, až k takovým ohledům, jako jsou naše chutě na sladké, slané, tučné jídlo.

Jen nezapomínejme, že žijeme v době, kdy se tato oblast stále objevuje, zkoumá a postupně začíná aplikovat a že většina studií není založená na užívání běžně dostupných probiotik. Pokud vědecká obec dochází k závěru, že probiotika dokáží zázraky, pak to skutečně pravda být může, ale než přijdete s rozhodnutím, že je též potřebujete a vydáte se pro ně, zjistěte si, kolik bakterií, kultur apod. by mělo v jedné účinné dávce být a možná zjistíte, že byste museli na posezení spotřebovat půlku balení běžně dostupných probiotik. 

Pokud chcete probiotiky řešit vážnější zdravotní neduhy, poraďte se s lékařem. Léčba pak může být daleko lépe zacílená a díky probiotikům na předpis skutečně účinná. Může se jednat např. o tyto zdravotní potíže:

 • Idiopatické střevní záněty (např. Crohnova nemoc)
 • Syndrom dráždivého střeva
 • Intolerance laktózy
 • Alergie a atopie - v klinických studiích byly nejčastěji používány LGG, lactis, L. fermentum a L. reuteri, z prebiotik galakto- a fruktooligosacharidy
 • Gynekologické potíže
 • Urologické choroby
 • Jaterní choroby
   

Jaké běžnější potíže lze řešit probiotiky?

 • Antibiotika - ať už jste dospělí nebo děti, vyplatí se po antibiotické kúře navýšit příjem výše doporučených potravin nebo probiotik (klidně oboje). Probiotika nasazujte až po dobrání antibiotik, dříve to nemá smysl, antibiotika by bakterie „vymlátily“ i tak.

 • Průjmy, křeče, střevní diskomfort (zvažte možnost, zda nejde o potíže způsobené stresem) či opakující se nastydnutí, celkové neprospívání (bez dalších vážnějších symptomů) - zde je možné dětský mikrobiom podpořit přípravkem Children´s Synerbio. Obsahuje pro i prebiotika. Jde o směs čtyř kmenů střevních bakterií, laktobacilů a bifidobakterií. Obsahuje též Prebiotikum FS2-60, které pokrývá celé spektrum prebiotik oligosacharidů a inulinu rostlinného původu (pro děti skvělé!). Synerbio navíc obsahují též přírodní vitamín C, který má pozitivní vliv na mnoho oblastí v organismu. Jde tedy o celkovou podporu při zdravotních potížích nebo v období, které se vyznačuje neprospíváním. Pro podporu dospělého mikrobiomu mohu doporučit a mám sama vyzkoušené Synerbio Daily High Strength.

 • Kojení, střevní potíže, které se projevují u maminky či miminka, porod císařským řezem – my jsme s Olíčkem měli bříška v pořádku, proto nemám s tímto produktem osobní zkušenost. Ale díky vaší velmi pozitivní zpětné vazbě v těchto situacích nadále doporučuji Synerbio Mother and Baby. Je to synergní směs pro- i prebiotik. Obsahuje probiotické biokultury Lactobacillus rhamnosus GG, které vykazují skvělé účinky u maminek už během těhotenství a též u miminek od tří měsíců. Skvělou odezvu mají tato probiotika i u miminek, které mají potíže s trávením mateřského mléka.

Na závěr ještě výjimka, která potvrzuje pravidlo. Jediný případ, kdy se mi skutečně osvědčilo brát probiotika preventivně bylo, když jsme se chystali v únoru do exotiky. Již před odletem jsem nasadila „cestovní probiotika“ Travel Biotic, která obsahují nejen probiotika, ale též prášek z kořene zázvoru. Tato kombinace předchází komplikacím a nepohodlnostem spojeným se změnou klimatu a problémům se zažíváním. Probiotika jsou odolná vůči teplu, není tedy nutné je skladovat v lednici a mohou je děti již od šesti let. Rozhodně to nebyl jediný faktor, ale myslím, že užívání těchto probiotik přispělo k tomu, že jsem jako jediná z naší party celou dovolenou proplula bez jakýchkoli potíží (a že tam jinak byly horečky, průjmy, … ). To jen malý cestovní tip pro milovníky exotiky.

Přeji Vám, ať vás ten probiotický boooom zasáhne jen tak akorát! Ptejte se, díky vám pak píšu články jako je tento a mohu se tak dotknout témat, která jsou pro vás aktuální.

Mějte se krásně!

Míša

ŽIVOT Instagram zdravablondyna NA INSTAGRAMU
Zdravá žena
Zdravá žena
Ženské tělo se s věkem mění, stejně tak jeho potřeby. Buďte stále svěží a fit.
Přejít do kategorie
Těhotenství
Těhotenství
Podpořte své tělo živinami, které jsou nezbytné pro ochranu vás i miminka.
Přejít do kategorie
Dětská výživa
Dětská výživa
Živiny, které dětem nejčastěji chybí a které z běžné stravy jen obtížně získáte.
Přejít do kategorie
Přidejte se k nám!
Naší komunitu žen, maminek, tatínků (pár jich tu máme!) si hýčkáme.
Díky newsletterům budete s předstihem vědět o všech akcích, slevách, novinkách i předprodejích. Některé nákupní bonusy zasíláme pouze našim odběratelům! Každý měsíc se navíc bude automaticky účastnit slosování o dárkový poukaz.