Novinka! Zásilky expedujeme i na Slovensko.

Spokojená máma! Part two - mateřská intuice není google

My s Olíčkem jen pár hodin po porodu, od jeho narození jsem ho nedala z náruče.

Tenký led tohle téma, já vím, ale stejně to risknu! Tento článek budu psát spíše útržkovitě, důležitější, než jednotlivá slova je to, co si najdete mezi řádky. 

Ta úvodní fotka, to jsme my jen pár hodin po porodu, rodila jsem 36 hodin. 36 hodin kontrakcí, voda mi praskla až těsně před příchodem Olíčka. Od jeho narození jsem ho ani na chvilku nedala z náruče, bylo to tam … ❤️

Kouzlo sebejistoty.

Dokud si nebudeme jisté samy sebou, ne tím, že máme novou roli mámy (nebo to chcete jen hrát?), ale tím, že JSME mámy a že je to součástí naší nové podstaty, nikdy nedosáhneme toho vnitřního klidu, té úžasné rezonance, té jistoty. Jistoty ne v to, že všechno děláme “příručkově” správně, ale jistoty toho, že to děláme nejlépe, jak to v dané chvíli cítíme, že to děláme s tou největší láskou a pokorou.

Emoce je nadřazenější.

Tím nechci říct, že je jedno, jak co děláme, ale to, že je mnohdy nadřazenější právě ten doprovodný jev - naše emoce (i ty vnitřní, skryté, neventilované), s kterými “to” děláme. Zpětně se nám pak samozřejmě otevírá prostor, kdy se můžeme k nějakým záležitostem vrátit, zlepšit se, posunout, ale pořád je hlavní naše vnitřní nastavení a klid. Ten je důležitý. Bez onoho klidu se bude miminko jen těžko moci cítit v bezpečí a v harmonii (i když má samozřejmě každé miminko jinou míru senzitivity).

Kam směřujete svou pozornost?

Jak utišit miminko, jaké intervaly mezi kojením jsou ideální, jak uspat miminko, kdy ho dát spát a jestli ho budit na kojení … PROČ POŘÁD PLÁČE??? Dotazů tohoto typu jsou plná diskuzní fóra. Někteří si dokonce postavili byznys na tom, že si vybrali jen jeden z nich a poskytují ten univerzální návod na “problém”. Tím neříkám, že je špatně v tomto ohledu konejšit poptávku, ale má to své hranice. Hranice, které bychom si měly nastavit my samy, my mámy. Jsou ohledy, ve kterých je potřeba se vyhranit.

Mateřská intuice.

Jsme ženy, mateřství máme v krvi, v genech, mateřská intuice je dar, se kterým jsme se narodily. Některé z nás ho vnímají už od malinka, jiné s příchodem tikajících biologických hodin, s prvním ultrazvukem, s prvním kopnutím nebo po narození s kontaktem skin to skin. Někdy je ten dar zadupaný naší výchovou, životními “zkouškami”, lekcemi, strachy, porodem, nedůvěrou sama v sebe, ale vždy tam je! Je jen na nás, zda ho přijmeme do své podstaty, jako součást sebe samé nebo ne. Nehledejte ji všude kolem, objevte ji uvnitř sebe. Zalévejte ji a ona vyroste.

Pokud mateřskou intuici, cit, naladění v sobě necháme probudit a vyrůst, bude úžasnou pomocí pro každou chvilku mateřského života, bude vám dodávat ten klid, o kterém jsem psala v úvodu.

Ať už to bude znít jakkoli nabubřele, víte, já ji mám. Hýčkám si ji a jsem nesmírně ráda, že jsem našla tu odvahu se jí odevzdat. Díky tomuhle daru totiž nevyhnutelně dojde k dokonalému napojení mezi vámi a vaším děťátkem a to už od prvních okamžiků jeho existence. Pak může být mateřství a mateřská dovolená skutečně pohádkou.

Google, pomoz mi! Ach ty diskuze.

Jsme zvyklé, že na internetu najdeme všechno, snad i to, co neexistuje! Jo, určitě tam najdeme spoustu dobrých rad, triků a tipů a díky bohu za ně! Ale určitě tam nenajdeme vše. Určitě tam nenajdeme samy sebe a nenajdeme tam ani své děti. Najdeme inspiraci, ale ohnout si jí do vlastní reality už musíme samy.

Jak je vlastně možné, že jsou maminky ochotné se dobrovolně radit s ženami, které v životě neviděly? Brát jejich rady a názory téměř za svaté a zkoušet jejich účinnost na svých dětech? Přičemž v reálném životě by se možná s takovou mámou na ulici ani nepozdravily.

Když zkoušíte na svém miminku to, co doporučila támhle Marie237, Pavlínkaaa nebo Grizeldamaminka (doufám, že jsem se netrefila do nějakých existujících nicků), možná to někdy zafunguje a někdy zase ne a tak hledáte dál. Pokud je to téma silně individuální a takových témat je opravdu mnoho, může se stát, že se začnete díky těmto “zázračným” radám více a více od svého miminka vzdalovat. Může se stát, že si budete přestávat věřit jako máma. A ONO je pořád nespokojené, nevrlé, plačtivé, cítí z vás tu nejistotu a pocit bezpečí mu mizí někam v dál. Možná se vám přitom jen vaše miminko snaží říct, abyste prostě byla. Abyste s ním byla v přítomném okamžiku tady a teď jen pro něj (zatímco vy odcházíte “ke klávesnici”, byť v myšlenkách). Možná jen potřebuje cítit teplo své maminky, možná potřebuje kontakt skin to skin, čerpat tu uklidňující mateřskou energii, cítit ten pocit, že je vše v pořádku. Možná chce mít na chvíli nebo na 24/7 mámu jen samo pro sebe. Možná proto ten šumící medvídek zabral jen na chvíli, možná proto houpadlo nefunguje, dudlík, jiný dudlík, jiný způsob nošení, chování, kočárek …

Zavedeny na scestí.

Mimochodem, víte, kolik maminek přestalo kojit jen proto, že si v diskuzních fórech přečetly, že jejich mléko není dost dobré, že je slabé, že je tohle a tamto. No jistě, že po “sunaru” může miminko spát lépe, ale to bohužel není nic vypovídající argument, výsledek nebo důkaz toho, že je lepší cesta umělého mléka před kojením. S největší pravděpodobností šlo o úplně jiné problémy a aspekty, než jsou živiny v mateřském mléce. Snad každá zkušená laktační poradkyně vám řekne, že něco jako “slabé” mléko neexistuje, že do hry vstupují jiné faktory, jako spurty, technika kojení, atd., ALE hlavně, když kojíte, nepředáváte jen potravu, ale předáváte i emoce, nehledejte ten problém (pokud tam skutečně nějaký je) nejprve v kvalitě mléka! Nezaplácávejte ho “sunarem”.

Pláč nemusí znamenat selhání!

Prožijte příchod svého miminka na svět a i ty další milníky, spolu se vzájemným respektem, podporou a způsobem, který si vybralo. Nebojte se být tou úžasnou mámou. Dopřejte si prostor, buďte k sobě shovívavé, buďte k sobě trpělivé, věřte si, ono to přijde a vy skutečně začnete souznit se svým miminkem, děťátkem, ať už je jakkoli plačtivé. Najednou to pochopíte, v některých ohledech si možná uvědomíte, že jeho pláč neznamená vaše selhání. Možná dokonce zjistíte, že vnitřně rostete, že se posouváte a chápete další dimenze života.

Je to dar. Přijměte ho.

Některé z nás to vnímají tak nějak automaticky. Prostě to přijde a ony to přijmou. Někdy to nemusí být tak snadný proces, též se stává, že ono napojení je v rámci vlastních dětí různě silné. Nemusí to být lehké, ale je to přirozené a stojí za to vykročit touhle vlastní cestou individuality.

Nikdy nezapomeňme, že na ty individuálně-emoční otázky se vyplatí hledat odpovědi ve svém nitru, vaše děťátko vám též pomůže. I novorozenec umí napovědět, jen musíme nastražit svou duši (ne uši).

Milujte se! Vaše M

ŽIVOT Instagram zdravablondyna NA INSTAGRAMU
Zdravá žena
Zdravá žena
Ženské tělo se s věkem mění, stejně tak jeho potřeby. Buďte stále svěží a fit.
Přejít do kategorie
Těhotenství
Těhotenství
Podpořte své tělo živinami, které jsou nezbytné pro ochranu vás i miminka.
Přejít do kategorie
Dětská výživa
Dětská výživa
Živiny, které dětem nejčastěji chybí a které z běžné stravy jen obtížně získáte.
Přejít do kategorie
Přidejte se k nám!
Naší komunitu žen, maminek, tatínků (pár jich tu máme!) si hýčkáme.
Díky newsletterům budete s předstihem vědět o všech akcích, slevách, novinkách i předprodejích. Některé nákupní bonusy zasíláme pouze našim odběratelům! Každý měsíc se navíc bude automaticky účastnit slosování o dárkový poukaz.