Vítej!

 

Must-Have: Organický rybí tuk

Must-Have: Organický rybí tuk

Většinou mi to nikdo nevěří. Rybí olej. Olí ho vážně zbožňuje a kdyby mohl, vyžahl by celou lahev na počkání. No vážně, nepřeháním ani trošku!

Ale!

Není olej, jako olej. U nás vede organický z duhového pstruha, v originálu se jmenuje Scandinavian Rainbow Trouth Oil a je od britské značky Viridian Nutrition.

No tak babí, už mi ho deeeeej :)

No tak babí, už mi ho deeeeej :)

Proč zrovna tenhle?
Jednoduchá odpověď. Lepší jsem zatím neobjevila. Tady pár benefitů, které jsou z mého pohledu rozhodující a důležité (čerpám z oficiálního popisu produktu).

  • JE ORGANICKÝ A ZE SLADKOVODNÍCH ZDROJŮ. Díky tomu se (mimo jiné) maximálně snižuje riziko kontaminace těžkými kovy a dalšími chemikáliemi.

  • JASNÝ PŮVOD. Olej se získává ze skandinávského duhového pstruha, který si lebedí v čistém kontrolovaném prostředí vnitrozemské řeky.

  • ČERSTVOST. Čistota prostředí také napomáhá k vyšší rychlosti samotného zpracování, což zaručuje čerstvost finálního produktu. Díky tomu mohou být totiž vynechány technologické postupy, jako je například odkyselování, bělení, odstranění pachu, koncentrace (molekulární destilací), přidávání antioxidantů ...

  • ŠETRNÝ ZPŮSOB VÝROBY. Ten zajistí i to, že je v oleji obsaženo celé spektrum esenciálních mastných kyselin, tedy omega 3, 6, 7 a 9 tak, jak se přirozeně vyskytují v přírodě, což je předpokladem pro dokonalé přijetí a využití v lidském organismu (vysoká biologická hodnota).

  • DOKONALÝ OBAL. Bez něj by čerstvost, kvalita a šetrný způsob zpracování byly k ničemu. Nevhodné obaly (neinertní a světlo propustné) způsobují například zrychlenou oxidaci (žluknutí), což má vliv na výslednou kvalitu a zdraví (ne)prospěšnost oleje.

  • DALŠÍ informace najdete zde, a nebo v přímo na stránkách výrobce v anglickém jazyce zde.

Už bere nohy na ramena :D

Už bere nohy na ramena :D

Jak chutná? Jak voní?
Voní po rozmarýnu a chutná po citrusech. Rozhodně to není žádná "rybina".

Kdy začít? Jak dávkovat?
Olíček jej dostával na lžičce již od prvních příkrmů (což u nás byl 7. měsíc). Dávkovala jsem jednu malou lžičku za den, postupně jsem navýšila až na 3lžičky za den nebo jednu polívkovou (to je běžnější, protože mu prostě jedna malá nikdy nestačí, chce další a další a další, ...). Podávám vždy s jídlem. V den, co má potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny, už olej nedávám.

Můj tip z praxe:
Od začátku jsem olej dávala Olíkovi na lžičku, jen výjimečně jsem ho míchala do jídla. Jedl ho tedy vědomě, což je podle mě z dlouhodobého hlediska důležité pro budování zdravých návyků. Vidí lahvičku s olejem a už ví, že za chvilku bude držet v ručičce lžíci s olejem a blaženě si pomlaskávat. A já nemusím dělat psí kusy, aby si olej dal nebo jej nějak "maskovat" do jídla (třeba do ovesné kaše se zrovna 2x nehodí). 

Proč zdravé tuky, proč esenciální mastné kyseliny? Proč omega trojky?

Naše tělo si zmiňované esenciální mastné kyseliny neumí vyrobit samo, je tedy odkázáno na jejich přísun z vnějšího světa.

O významu a potřebě suplementovat omega 3 mastné kyseliny se mluví celkem hodně, nejčastěji se dává do souvislosti se staršími lidmi. Pravdou ale je, že potřeba omega trojek vzniká již v prenatálním vývoji, extrémní důležitost pokračuje i v první třech letech života. Co se zanedbá v tomhle období, už s největší pravděpodobností nelze dohnat. Příjem těchto mastných kyselin pozitivně ovlivňuje vývoj a funkci mozku, srdce, oběhového systému, atd. Některé studie (viz poznámka pod čarou) dokonce poukazují na měřitelně vyšší IQ, lepší motorické funkce a další faktory u dětí, kterým byl pravidelně a od malička rybí olej podáván.

Přínos je nepopiratelný, vědecky popsaný, podloženy a prokázaný.*

Jasně mi vysvětlil, že lžičku nepotřebuje ... :D

Jasně mi vysvětlil, že lžičku nepotřebuje ... :D

A protože jsem rejpadlo obecné, neodpustím si ještě tenhle odstavec:

A co mám ještě na srdci?
Někdy to nechápu (vlastně vždycky). Řešení je přímo před nosem a někteří stejně mávnou rukou a alibisticky dodají něco ve smyslu, že nejlepšími "vitamíny" je úplná rodina (to by měl být základ) nebo hora zeleniny a ovoce (kéž by byla alespoň ze zahrádky).

Proč vůbec existuje tahle neochota udělat pro své děti ještě něco víc? Třeba pořádně "vyživit" a podpořit funkci mozku, ať šlape hned od narození na vysoké obrátky a plně tak využije svůj potenciál. Proč ochota udělat něco, co má opravdu dlouhodobý, zaručeně pozitivní význam a dopad, o mnoho vetší než dokonale slaďené outfity, nás tolik obtěžuje. Možná protože to pořád není trendy, není to in a není to vidět hned na první pohled. Ale výsledek stojí za to!

Bonus na závěr!
Zadej kód: zdrbloolej10 a získej na náš nejoblíbenější rybí tuk slevu 10%, platí při nákupu na sci-food.cz. (http://www.sci-food.cz/scandinavian-rainbow-trout-oil-200ml-organic)

Tak ať žijí šťastné a chytré děti!

.....
* Studií, které dokládají význam esenciálních mastných kyselin v lidském organismu najdete mnoho, některé z nich jsou zmíněny např. zde v referencích: http://www.efia.cz/2015/12/21/vyznam-omega-3-mastnych-kyselin-behem-tehotenstvi/

Do autosedačky s úsměvem?

Do autosedačky s úsměvem?

Co dětem nikdy neřeknu!